فصل اول

بازدید: 59

230dd6ce-b07a-44a0-814b-756d7d12508d-0

فصل اول

بازدید: 59

در این فصل مقدماتی به عنوان یک مرور کلی از چند موضوع از های مدارهای 1 و 2  ارائه می شود.اگر خواننده احساس کند که به اندازه کافی با این مفاهیم اساسی طراحی و تحلیل مدار آشنایی دارد، می توان از آن صرف نظر کرد.

پس از تکمیل این فصل باید بتوانید:

  • تعریف قطعات پسیو در مقابل اکتیو
  • KVL و KCL را روی یک مدار اعمال کنید
  • مدارهای معادل Thevenin و Norton را ایجاد کنید
  • تبدیل بین مدارهای معادل Thevenin و Norton
  • از قضیه برهم نهی برای تجزیه و تحلیل مدارهای دارای چندین منبع استفاده کنید

قطعات پسیو در مقابل اکتیو

دستگاه اکتیو به هر نوع قطعه ای گفته می شود که توانایی کنترل الکتریکی جریان جریان را داشته باشد (الکتریسیته کنترل شده توسط الکتریسیته).برای اینکه یک مدار، الکترونیکی نامیده شود، باید حداقل یک قطعه اکتیو داشته باشد.قطعاتی که قادر به کنترل جریان با استفاده از سیگنال الکتریکی دیگر نیستند، قطعات پسیو نامیده می شوند.مقاومت‌ها، خازن‌ها، سلف‌ها، ترانسفورماتورها و حتی دیودها همگی پسیو محسوب می‌شوند.دستگاه های غیرفعال می توانند دارای مشخصه جریان خطی در مقابل ولتاژ مانند مقاومت یا منحنی های غیرخطی I در مقابل V مانند دیود باشند.دستگاه‌های فعال شامل لوله‌های خلاء، ترانزیستورها، یکسوکننده‌های کنترل‌شده با سیلیکون (SCR) و TRIAC هستند، اما محدود به آنها نمی‌شوند.

تمام قطعات فعال ابزاری برای کنترل شارش جریان از طریق آنها دارند. برخی از قطعات اکتیو به یک ولتاژ اجازه می‌دهند تا این جریان را کنترل کند در حالی که سایر دستگاه‌های فعال اجازه می‌دهند جریان دیگری سیگنال کنترل باشد.

نشانه گذاری و اصطلاحات مرسوم

نمادهای استفاده شده در این صفحات برای ولتاژ و جریان مطابق با قراردادهای زیر است:

مقادیر بایاس DC با یک حرف بزرگ با زیرنویس های بزرگ نشان داده می شوند، به عنوان مثال. VDS، IC.مقادیر لحظه ای متغیرهای سیگنال کوچک با یک حرف کوچک با زیرنویس های کوچک نشان داده می شوند، به عنوان مثال. vgs، id.مجموع مقادیر با یک حرف کوچک با زیرنویس های بزرگ نشان داده می شود، به عنوان مثال. vBE، iD.نمادهای شماتیک برای منابع مستقل دایره ای و نمادهای منابع کنترل شده شکل الماسی دارند.منابع ولتاژ دارای علامت ± در نماد و منابع جریان دارای یک فلش هستند.شماتیک ها با قراردادهای استاندارد ترسیم می شوند که در آن مثبت ترین ولتاژ تغذیه در بالا و منفی ترین ولتاژ در پایین رسم می شود.بنابراین جریان مثبت به طور کلی از بالا به پایین در شماتیک است. ورودی ها به طور کلی در سمت چپ و خروجی ها در سمت راست با جریان سیگنال از چپ به راست هستند.

با گذشت زمان و با توسعه مطالعات الکترونیکی، استفاده از اصطلاحات خاص یا استاندارد واقعی رایج شده است.برخی از اصطلاحات و نمادها در طول زمان در زمینه های مختلف مورد استفاده قرار گرفته اند و معانی متفاوتی به خود گرفته اند.یکی از این موارد استفاده از کلمه «اشباع» است.در زمینه ترانزیستورهای اتصال دوقطبی، “اشباع” معنای بسیار متفاوتی نسبت به ترانزیستورهای اثر میدانی دارد.این می تواند منجر به سردرگمی در خوانندگان تازه کار الکترونیک شود.مثال دیگر استفاده از حرف یونانی است؟ (بتا).برای نشان دادن فاکتور فیدبک بدون بعد در زمینه مدارهای Op-Amp و به عنوان افزایش جریان بدون بعد دستگاه های BJT استفاده می شود.

در این متن، خواننده باید انتظار داشته باشد که محاسبات انجام شده در مدارهای مثال مختلف به مقادیر معقولی منجر شود.اگر ولتاژ منبع تغذیه +/-10 ولت باشد، برای مثال مقدار بایاس DC محاسبه شده 15 ولت (نه در محدوده ولتاژ منبع تغذیه) غیر منطقی خواهد بود.

نظرتان را درباره این مقاله بگویید 1 نظر

فصل اول

با ثبت نظر و نوشتن کامنت، تیم ما را در راستای بهبود و افزایش کیفیت محتوا یاری خواهید کرد :)

فهرست مطالب

مقالات مرتبط

مشاهده محصولات

بروزترین مقالات

این مقاله را با دوستانتان به اشتراک بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 17 =

فروشگاه