خانه » دانشنامه‌ها » هیت‌سینک چیست؟

هیت‌سینک چیست؟

بازدید: 37

  1. خانه
  2. »
  3. دانشنامه‌ها
  4. »
  5. هیت‌سینک چیست؟

هیت‌سینک چیست؟

بازدید: 37

هیت‌سینک یا heatsink یک قطعه فلزی است که به منظور انتقال حرارت از یک قطعه الکترونیکی یا دستگاه الکترونیکی استفاده می‌شود. هدف اصلی از استفاده از هیت‌سینک، جذب حرارت تولید شده توسط قطعه الکترونیکی است و سپس انتقال آن به محیط خارجی (هوا یا سایر محیط‌های خنثی) برای خنک شدن قطعه الکترونیکی است.

هنگامی که قطعه الکترونیکی کار می‌کند، انرژی الکتریکی به حرارت تبدیل می‌شود که ممکن است باعث افزایش دما و گرم شدن قطعه شود. اگر دمای قطعه الکترونیکی بسیار بالا برود، ممکن است منجر به آسیب به دستگاه الکترونیکی شود یا عمر مفید آن را کاهش دهد. بنابراین، هیت‌سینک‌ها برای جلوگیری از افزایش دما و حفظ سردی قطعه الکترونیکی استفاده می‌شوند.

هیت‌سینک‌ها معمولاً از مواد خنثی حرارتی مثل آلومینیوم یا مس ساخته می‌شوند، زیرا این مواد خواص خوبی برای انتقال حرارت دارند. طراحی‌های مختلفی از هیت‌سینک‌ها وجود دارد که به صورت پیچیده‌تر یا ساده‌تر باشند و بسته به نیاز و محدودیت‌های محیطی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دستگاه‌های الکترونیکی مانند رایانه‌ها هنگام کارکردن، گرما تولید می‌کنند.این گرما، اگر به درستی مهار نشود، می تواند باعث داغ شدن بیش از حد CPU شود و منجر به اختلال در عملکرد یا آسیب دائمی به دستگاه شود.همین امر در مورد دستگاه‌ها و ابزارهای الکترونیکی پیشرفته‌تر کوچک‌تر نیز صدق می‌کند، که قدرتمند هستند، اما از مسائل اتلاف گرما عاری نیستند.بنابراین وسایل دفع حرارت ضروری است و یکی از آنها هیت سینک است.

هیت سینک ها به طور گسترده برای خنک کردن قطعات و اجزایی که در حین استفاده تولید گرما می کنند، استفاده می شود.پاسخ ساده به این سؤال که «هیت سینک چیست؟» این است که انرژی گرمایی را به تدریج از منبع گرما دور می کند.

از هیت سینک برای چه مواردی می توان استفاده کرد؟

به طور کلی، هیت سینک باید برای هر چیزی که گرم می شود در حالی که نباید گرم شود استفاده شود.به عبارت دیگر، هر وسیله یا وسیله ای که منبع گرما دارد، صرف نظر از مکانیکی، الکتریکی، شیمیایی، هسته ای، خورشیدی یا اصطکاکی، برای محافظت از کل سیستم و اجزای آن، همانطور که قبلاً ذکر شد، نیاز به اتلاف گرما دارد.

به عنوان مثال، سینک های حرارتی به طور فعال برای وسایل نقلیه، موتورها و رایانه ها استفاده می شوند.علاوه بر این، آنها همچنین راه حل های اتلاف گرما را برای منابع تغذیه اضطراری (UPS)، کنترل های موتور با سرعت متغیر، واحدهای جوشکاری، تجهیزات تصحیح توان و منابع تغذیه لیزری ارائه می دهند.در الکترونیک، هیت سینک ها معمولاً برای  خنک کردن کنترل کننده های وسایل نقلیه الکتریکی، خنک کننده بسته باتری و خنک کننده مخابرات IT استفاده می شوند.بنابراین، می‌توانیم ببینیم که کاربردهای هیت سینک از تجهیزات بزرگ برق گرفته تا دستگاه‌های الکترونیکی کوچک، از جمله لپ‌تاپ، تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها را شامل می‌شود.

نظرتان را درباره این مقاله بگویید 0 نظر

هیت‌سینک چیست؟

با ثبت نظر و نوشتن کامنت، تیم ما را در راستای بهبود و افزایش کیفیت محتوا یاری خواهید کرد :)

فهرست مطالب

مقالات مرتبط

بروزترین مقالات

این مقاله را با دوستانتان به اشتراک بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =

فروشگاه