تابع منطقی NOT

بازدید: 238

2560px-Not-gate-en.svg

تابع منطقی NOT

بازدید: 238

فهرست مطالب

نمایش سوئیچینگ یک تابع NOT

اگر A به این معنا باشد که سوئیچ بسته است؛ پس A NOT یا به‌سادگی، بیان می‌کند که سوئیچ بسته نیست (NOT) یا به بیان دیگر، باز است. تابع منطقی NOT دارای تک ورودی و تک خروجی است؛ که در زیر نشان داده شده‌است.

جدول درستی تابع NOT

خروجی
سوئیچ

0

1

1

0

Ā یا not-A

عبارت بولین

نشانه‌گر وارونگی برای یک تابع منطقی NOT، یک نماد “حبابbubble “(O) در خروجی (یا ورودی) نماد عناصر منطقی است. در جبر بولین، تابع معکوس‌کننده‌ی منطقی NOT از  قانون مکمل (Complementation Law) پیروی می‌کند؛ که سبب معکوس‌شدن می‌شود.

گیت‌های منطقی NOR یا “معکوس‌کننده‌ها”، که معمولا به این نام شناخته می‌شوند؛ می‌توانند با اتصال دو گیت استاندارد AND و OR به خود، به ترتیب برای تولید گیت‌های NAND و NOR استفاده شوند.

معکوس‌کننده‌ها، همچنین می‌توانند برای تولید سیگنال‌های “مکمل” در مدارهای منطقی/دیکدر پیچیده، استفاده شوند. برای مثال مکمل منطق A،  است و اتصال دو معکوس‌کننده به هم در حالت سری، دو بار معکوس‌شدن را نتیجه می‌دهد؛ که سبب تولید یک مقدار اصلی A در خروجی می‌شود.

هنگام طراحی مدارهای منطقی، ممکن است تنها به یک یا دو معکوس‌کننده در طراحی نیاز باشد؛ اما امکان اختصاص زمان و هزینه‌ی لازم برای یک تراشه‌ی معکوس‌کننده مانند 74LS04 وجود نداشته باشد. در این‌صورت می‌توان به‌سادگی و با استفاده از گیت‌های NAND یا NOR یدکی و اتصال ورودی‌های آنها به یکدیگر همانند شکل زیر، تابع منطقی NOT موردنیاز خود را ساخت.

 

معادل‌های تابع NOT

نظرتان را درباره این مقاله بگویید 3 نظر

تابع منطقی NOT

این مقاله را با دوستانتان به اشتراک بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فروشگاه
علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من