خانه » دانشنامه‌ها » قطعات الکترونیکی » سوال های رایج الکترونیک پایه

سوال های رایج الکترونیک پایه

بازدید: 1099

7852
 1. خانه
 2. »
 3. دانشنامه‌ها
 4. »
 5. قطعات الکترونیکی
 6. »
 7. سوال های رایج الکترونیک پایه

سوال های رایج الکترونیک پایه

بازدید: 1099

قانون پایه الکتریسیته چیست؟

در الکتریسیته، یک قانون پایه وجود دارد که در همه حالات درست است و آن قانون اهم نام دارد. این قانون به افتخار نام فیزیکدان کاشف آن، جورج اهم، نامگذاری شده‌است. جورج اهم کشف کرد که شدت جریان الکتریکی (I) عبوری از یک رسانا، نسبت مستقیم با مقدار ولتاژ (V)، تقسیم بر مقاومت (R) آن دارد. این کشف منجر به ایجاد فرمول معروف اهم شد که رابطه بین ولتاژ، جریان و مقاومت را بیان می‌کند.

قانون اهم

الکتریسیته چگونه تولید می‌شود؟

به لطف مطالعات دانشمند دیگری به نام مایکل فارادی می‌دانیم که چه چیزی باعث تولید الکتریسیته می‌شود. در دهه سوم قرن نوزدهم میلادی، فارادی مصمم بود که می‌تواند با حرکت دادن یک حلقه‌ فلزی رسانا بین قطب‌های یک آهنربا، الکتریسته تولید کند.

چون الکترون‌ها (دارای بار منفی) می‌توانند آزادانه داخل یک سیم مسی حرکت کنند، فارادی متوجه شد که به دلیل نیروی جاذبه بین پروتون‌ها  با بار مثبت) و الکترون‌ها (با بار منفی)، می‌تواند انرژی تولید کند. نیروی بین پروتون‌ها و الکترون‌ها چیزی است که به یک جسم معین نیرو وارد می‌کند.

تولید الکتریسیته
مایکل فارادی

جریان الکتریکی چیست؟

یک جریان الکتریکی همان بار الکتریکی در حال حرکت است. اما می‌تواند به شکل کنترل‌شده‌تری از الکتریسیته نیز مثل سلول‌های سوختی، ژنراتورها، باتری‌ها، سلول‌های خورشیدی و … اشاره داشته باشد.

تعریف جریان الکتریکی

یک مثال از جریان الکتریکی

با توجه به نوع جریان الکتریکی می‌توان مثال‌های گوناگونی زد. با این حال، چند گونه مختلف که احتمالا آنها را دیده‌اید عبارتنداز: رعد و برق، الکتریسیته ساکن یا همان جرقه ناگهانی‌ای که هنگام تماس با اجسام جدید حس می‌کنید.

رعد و برق - مثالی از جریان الکتریکی

تفاوت بین ولتاژ و جریان چیست؟

 

اگر قانون اهم را به یاد آورید می‌توانید تفاوت جریان و ولتاژ را متوجه شوید.

 قانون اهم به این شکل نوشته شده بود:

 

I = V/R

در این معادله، ولتاژ و جریان را به ترتیب با V و I نشان می‌دهند. ولتاژ به صورت اختلاف پتانسیل بین دو نقطه به دست می‌آید در حالی که جریان، شدت بار الکتریکی عبوری تعریف می‌شود و از تقسیم ولتاژ بر مقاومت به دست می‌آید.

یک مدار ساده الکتریکی چست؟

یک مدار ساده الکتریکی ( مانند شکل زیر) یک مسیر حلقه بسته سیمی است که اجازه عبور جریان الکترون‌ها از یک منبع تغذیه (باتری) به یک المان دیگر (مانند لامپ)  را می‌دهد.

یک مدار ساده الکتریکی چگونه کار می‌کند؟

برای اینکه یک مدار ساده الکتریکی بسازید، تنها چیزی که نیاز دارید یک منبع تغذیه است، (مثلا یک باتری) که بتواند به الکترون‌ها نیرویی وارد کند تا بتوانند حرکت کنند. ابزار بعدی مورد نیاز چیزی است که بتواند انرژی الکتریکی را دریافت کند. به عنوان مثال می‌توان به لامپ اشاره کرد. مدار ساده الکتریکی به الکترون‌های شارژ شده توسط باتری اجازه عبور از سیم و رسیدن به لامپ را می‌دهد که در نتیجه لامپ روشن خواهد شد.

electrical-circuit-lamp-doodle-icon-vector-31753210
یک مدار ساده الکتریکی

نیروی الکتریسیته چگونه داخل سیم حرکت می‌کند؟

باتری ها منابع انرژی رایجی هستند که انرژی شیمیایی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کنند. آنها دو ترمینال دارند که به بقیه مدار متصل می شوند. در یک پایانه بارهای منفی زیادی وجود دارد، در حالی که همه بارهای مثبت در سمت دیگری با هم ترکیب می‌شوند که این همان اختلاف پتانسیل الکتریکی است.
حالا اگر سیم مسی که دارای اتم‌های مس رسانا است را به باتری وصل کنیم، میدان الکتریکی (که در اطراف هر بار الکتریکی وجود دارد) روی الکترون‌های آزاد با بار منفی اتم‌های مس تأثیر می‌گذارد و همزمان با فشار در ترمینال منفی و کشیده شدن توسط پایانه مثبت، الکترون های مس از اتمی به اتم دیگر حرکت می‌کنند و جریان باری را ایجاد می‌کنند که ما آن را الکتریسیته می‌شناسیم (الکترون ها حرکت می کنند.)

هنگامی که یک الکترون از اتم خارج می شود و با الکترون دیگری جایگزین می‌شود، هر اتم از یک بار خنثی به یک بار مثبت تغییر می‌کند و دوباره برمی‌گردد. اما خود اتم‌های یک سیم حرکت نمی کنند.

نظرتان را درباره این مقاله بگویید 21 نظر

سوال های رایج الکترونیک پایه

با ثبت نظر و نوشتن کامنت، تیم ما را در راستای بهبود و افزایش کیفیت محتوا یاری خواهید کرد :)

فهرست مطالب

مقالات مرتبط

بروزترین مقالات

این مقاله را با دوستانتان به اشتراک بگذارید!

5 دیدگاه در “سوال های رایج الکترونیک پایه

 1. محمد گفت:

  سلام چکار کنم تا کلید برق که برای روشن و خاموش کردن پمپ اب خانگی گذاشتم در هنگام روشن کردن جرقه نزند؟

 2. محسن گفت:

  سلام من میخواهم یه فن رو به وسیله سنسور صدا وقتی که صدای اب جریان پیدا میکنه داخل لوله روشن کنم رله که دارم از نوع جامد هست ورودی ۳ ت ۵ ولت خروجی ۲۲۰ ولت ۱۵ آمپر هست
  لطفا راهنمایی کنید ممنونم

 3. آیدا عزیزی گفت:

  سلام و احترام، برای این منظور باید از فلومتر یا سنسورهای تشخیص سطح آب استفاده کنین با صدا امکان پذیر نیست.

 4. علی گفت:

  چه حجمی از خازن میتونه ۱ آمپر ۱۲ ولت برق را ذخیره کند

 5. رضا گفت:

  سلام
  چطور رله فقط برای یک ثانیه روشن بمونه.
  یه اتصال کوتاه میخوام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 8 =

فروشگاه