خانه » دانشنامه‌ها » مهندسی پزشکی » EMG یا نوار عصب و عضله چیست؟

EMG یا نوار عصب و عضله چیست؟

بازدید: 1099

what is EMG ?
 1. خانه
 2. »
 3. مهندسی پزشکی
 4. »
 5. EMG یا نوار عصب و عضله چیست؟

EMG یا نوار عصب و عضله چیست؟

بازدید: 1099

what is EMG ?

نوار عصب و عضله (EMG) یک روش تشخیص بیماری است که وضعیت سلامتی ماهیچه ها و سلول های عصبی کنترل کننده آنها را ارزیابی می کند. این سلولهای عصبی به عنوان نورون حرکتی شناخته می شوند. آنها سیگنالهای برقی را منتقل می کنند که باعث انقباض و شل شدن عضلات می شوند. یک EMG این سیگنال ها را به نمودار یا اعداد ترجمه می کند و به پزشکان در تشخیص بیماری کمک می‌کند.

پزشک معمولاً هنگامی که شخصی علائم یک اختلال عضله یا عصب را تجربه می‌کند، EMG را تجویز می‌کند. این علائم ممکن است شامل گزگز کردن، بی حسی یا ضعف ناشناخته در اندام باشد. نتایج EMG می تواند به پزشک در تشخیص اختلالات عضلانی ، اختلالات عصبی و اختلالات مؤثر در ارتباط اعصاب و ماهیچه ها کمک کند. ممکن است برخی از پزشکان از الکترومیوگرافی (EMG) به عنوان الکترودیاگنوزیس استفاده کنند.

چرا EMG تجویز می‌شود؟

پزشک با دیدن علائمی مربوط به اختلالات عضله و عصب‌ها، ممکن است EMG را تجویز کند. برخی از این علایم عبارتند از:

 • گز گز کردن
 • بی حسی
 • ضعف عضلانی
 • درد یا گرفتگی عضلانی
 • رعشه
 • تیک‌ها و حرکات غیر ارادی عضلات

نتایج EMG می تواند به پزشک شما در تعیین علت اصلی این علائم کمک کند. علل احتمالی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

برای تست EMG چه آمادگی‌هایی نیاز است؟

حتماً درمورد داروهای بدون نسخه یا نسخه ای که ممکن است مصرف کنید، به پزشکتان اطلاع دهید. همچنین در صورت داشتن اختلالات خون ریزی و یا داشتن ضربان ساز، حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.

اگر شرایط تست EMG را داشتید، باید قبل از آن موارد زیر را انجام دهید:

 • حداقل سه ساعت قبل از عمل از کشیدن سیگار خودداری کنید
 • برای از بین بردن هرگونه چربی از پوست ، حمام کنید یا دوش بگیرید. هیچ لوسیون یا کرمی را بعد از شستن استفاده نکنید.

لباس راحتی بپوشید تا پزشک راحت‌تر کار کند. ممکن است از شما خواسته شود قبل از انجام عمل، لباس راحتی را در بیمارستان عوض کنید.

هنگام تست EMG چه اتفاقی می‌افتد؟

از شما خواسته می شود روی میز معاینه دراز کشیده یا روی یک صندلی تکیه دهید. پزشک ممکن است از شما بخواهد در طول عمل حرکت کرده و جابجا شوید.

تست EMG

تست EMG دو بخش دارد: مطالعه هدایت‌پذیری عصب و EMG سوزنی. اولین بخش مطالعه هدایت پذیری عصب است. در این بخش الکترودهایی بر روی سطح پوست قرار می‌گیرند تا سیگنال الکتریکی عبوری از عصب‌ها را اندازه بگیرند. در بخش دوم، از سنسورهایی که مستقیما وارد بافت عضلانی می‌شوند برای ارزیابی فعالیت عضله استفاده می‌شود.

بررسی هدایت‌پذیری عصب ابتدا انجام می شود. در طی این بخش از آزمایش، پزشک شما چندین الکترود را روی سطح پوست شما (معمولاً در ناحیه ای که علائم را تجربه می کنید) قرار می دهد. این الکترودها ارتباط نورون‌ها با عضلات را ارزیابی می‌کنند. پس از اتمام آزمایش، الکترودها از روی پوست برداشته می شوند.

پس از بررسی هدایت‌پذیری عصب، پزشک شما EMG سوزنی را انجام می دهد. پزشک شما ابتدا منطقه آسیب دیده را با یک ماده ضد عفونی کننده تمیز می کند. سپس، از سوزن برای قرار دادن الکترود در بافت عضلانی شما استفاده می کنند. ممکن است هنگام وارد کردن سوزن احساس ناراحتی یا درد جزئی داشته باشید.

الکترودهای سوزنی فعالیت الکتریکی عضلات شما را هنگام انقباض و هنگام استراحت ارزیابی می کنند. این الکترودها پس از پایان آزمایش برداشته می شوند.

در طی هر دو بخش آزمایش EMG ، الکترودها سیگنالهای الکتریکی کوچکی را به اعصاب شما منتقل می کنند. یک کامپیوتر این سیگنال ها را به نمودارها یا مقادیر عددی ترجمه می کند که توسط پزشک شما قابل تفسیر است. بهتر است این آزمایش بین 30 تا 60 دقیقه طول بکشد.

خطرات آزمایش EMG چیست؟

EMG یک آزمایش بسیار کم خطر است. با این وجود ، ممکن است منطقه ای که مورد آزمایش قرار گرفته است، احساس درد کند. این درد ممکن است چند روز طول بکشد و با یک مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن تسکین می یابد.

در موارد نادر ، ممکن است در محل های وارد کردن سوزن دچار گز گز، کبودی و تورم شوید. در صورت بدتر شدن اوضاع حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.

نتایج آزمایش EMG چه معنایی دارند؟

پزشک شما ممکن است بلافاصله بعد از عمل نتایج را با شما بررسی کند. با این حال EMG توسط شخص دیگری گرفته شده باشد، احتمالا تا قبل از ویزیت دوباره پزشک، از نتایج آن آگاهی نخواهید داشت.

اگر آزمایش EMG شما هرگونه فعالیت الکتریکی را در عضله در حال استراحت نشان می‌دهد ، ممکن است بیماری‌های زیر را داشته باشید:

 • یک اختلال عضلانی
 • اختلال در اعصاب متصل به عضلات
 • التهاب ناشی از یک آسیب دیدگی

اگر EMG وقتی عضله منقبض می شود فعالیت الکتریکی غیر طبیعی را نشان دهد، ممکن است فتق دیسک یا اختلال عصبی مانند ALS یا سندرم تونل کارپ داشته باشید.

بسته به نتایج شما ، پزشک در مورد هر آزمایش اضافی یا درمانی که ممکن است لازم باشد با شما صحبت خواهد کرد.

برای مشاهده سایر نوشتارهای مربوط به مهندسی پزشکی، اینجا کلیک کنید!

نظرتان را درباره این مقاله بگویید 6 نظر

EMG یا نوار عصب و عضله چیست؟

با ثبت نظر و نوشتن کامنت، تیم ما را در راستای بهبود و افزایش کیفیت محتوا یاری خواهید کرد :)

فهرست مطالب

مقالات مرتبط

مشاهده محصولات

بروزترین مقالات

این مقاله را با دوستانتان به اشتراک بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 14 =

فروشگاه