مخابرات

RFID یا رادیو شناسه ها

RFID

RFID یا رادیو شناسه‌ها 

رادیو شناسه روشی الکترونیکی در تبادل داده از طریق امواج رادیویی است. به عبارت دیگر، رادیو شناسه به استفاده از امواج رادیویی برای خواندن و گرفتن اطلاعات ذخیره‌شده در یک تگ متصل شده به شیئ، می‌گویند. هر سیستم رادیو شناسه از سه جز اصلی تشکیل شده‌است؛ تگ (فرستنده-گیرنده)، آنتن و کنترل‌کننده.

تگ از یک میکروچیپ و آنتن تشکیل شده‌است. برخی از تگ‌ها برای تغذیه چیپشان از باتری استفاده می‌کنند. به این تگ‌ها تگ فعال می‌گویند. تگ‌های غیر فعال توسط امواج رادیویی تغذیه می‌شوند و نیازی به باتری ندارند.

آنتن وسیله‌ای است که با استفاده از امواج رادیویی، هم دیتا را از تگ‌ها می‌خواند و هم می‌تواند در آن ها بنویسد.

کنترل‌کننده، وسیله‌ای است که داده را از آنتن دریافت یا به آنتن ارسال کرده و پردازش داده‌ها را انجام می‌دهد.

به لحاظ تئوری، تکنولوژی RFID مانند بارکد است، با این تفاوت که نیازی به اسکن مستقیم ندارند. تگ RFID که در نزدیکی رادیو شناسه ‌خوان‌ها قرار می‌گیرد، توسط آن خوانده می‌شود.

تگ‌های RFID به خاطر هزینه بالا نسبت به بارکد، جایگزین بارکدها نخواهند شد. با این وجود، تکنولوژی رادیوشناسه در کاربردهای مختلفی استفاده می‌شود.

کاربردها :
  • گذرنامه‌ها
  • کارت‌های هوشمند
  • چمدان‌های هواپیما
  • لوازم خانگی
  • حیوانات خانگی

تگ‌های رادیو شناسه، از یک مدار مجامع با یک آنتن کوچک ساخته شده‌اند که داده در آن‌ها ذخیره و خوانده می‌شود. دو نوع تگ رادیو شناسه وجود دارد؛ فعال و غیر فعال. نوع فعال، منبع تغذیه مختص به خودشان را دارند ولی نوع غیر فعال تغذیه‌ای ندارند و توسط توان انتقالی از رادیو شناسه خوان فعال می‌شوند. هنگامی که این تگ‌ها در مقابل یک رادیو شناسه خوان قرار می‌گیرند، فعال می‌شوند و انتقال داده صورت می‌گیرد.

رادیو شناسه‌ها را بر اساس فرکانس کاریشان، به سه دسته فرکانس پایین، فرکانس بالا و فرکانس خیلی بالا می‌توان تقسیم کرد. جدول زیر مقایسه‌ای بین این سه دسته RFIDها را نشان می‌دهد.

فرکانس

اسامی دیگر

برد کاری

خواندن/نوشتن

خواندن همزمان چند تگ

میانگین قیمت هر تگ

KHz150-120

prox cards, HID cards

تا 20 سانتی‌متر

فقط خواندنی

خیر

5/0 دلار

MHz 56/13

MiFare,NFC

تا 1 متر

خواندنی/ نوشتنی

خیر

1 دلار

MHz 433

MHz 920-860

Long-range RFID, powered RFID

تا 100 متر

خواندنی/ نوشتنی

بله

05/0 دلار

 

برخی فرکانس‌ها و سیستم‌ها، برای خواندن فقط یک تگ در هر لحظه ساخته شده‌اند، درحالی‌که برخی می‌توانند چندین تگ را به صورت همزمان بخوانند. قیمت رادیو شناسه‌خوان‌ها نیز بر اساس فرکانسشان متفاوت است. رادیو شناسه‌خوان‌هایی که قبلا برای خواندن چندین تگ به صورت همزمان استفاده می‌شد، بسیار گران بودند، ولی با گذشت زمان، ارزان‌تر شدند.


یک ماژول RFID، ماژولی است که به عنوان رادیو شناسه خوان (کنترل‌کننده یک سیستم رادیو شناسه) استفاده می‌شود و داده لازم را برای پردازش توسط میکروکنترلر آماده می‌کند.

بزودی پروژه های عملی و کاربردی با ماژول های رادیویی و بی سیم به بخش پروژه های سایت افزوده میشود.

نظرتان را درباره این مقاله بگویید 5 نظر

RFID یا رادیو شناسه ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − سه =