اینترنت اشیا, کشاورزی هوشمند

TDS آب

      TDS مخفف غلظت کل املاح محلول است و به غلظت کل مواد حل‌شده در آب آشامیدنی اشاره دارد.

فهرست مطالب

“آب بحرانی‌ترین مساله منابع در طول زندگی ما و طول عمر فرزندانمان است. سلامت آب‌های ما معیار اصلی چگونگی زندگیمان در خشکی است.” لونا لئوپولد

 آب‌معدنی که امروزه می‌نوشیم آنقدر که می‌خواهیم خالص نیست. یک لیوان آب که با ناخالصی‌ها، آلاینده‌ها و مواد شیمیایی مخلوط شده‌، اگر به طور مناسب تصفیه نشود، می‌تواند مضر باشد. وقتی صحبت از درک آب و اجزایش می‌شود، شناخت TDS و نقش آن در اب آشامیدنی ضروری است.

TDS چیست؟

TDS مخفف غلظت کل املاح محلول است (Total Dissolved Solids) و به غلظت کل مواد حل‌شده در آب آشامیدنی اشاره دارد. تی دی اس شامل نمک‌های معدنی و مقدار کمی مواد آلی نیز هست. نمک‌های غیر آلی از کاتیون‌های دارای بار مثبت (‏کلسیم، منیزیم، پتاسیم و سدیم) ‏و آنیون‌های دارای بار منفی (‏کربنات‌ها، نیترات‌ها، بی‌کربنات‌ها، کلریدها و سولفات‌ها) تشکیل شده‌اند. سطح TDS میزان کل جامدات حل ‌شده موجود در آب است.

اهمیت TDS در آب آشامیدنی

TDS در آب آشامیدنی از مکان‌هایی همچون منابع طبیعی، فاضلاب، روان‌آب شهری، فاضلاب صنعتی، مواد شیمیایی در فرآیند تصفیه آب، کودهای شیمیایی مورد استفاده در باغ و لوله‌کشی سرچشمه می‌گیرد. آب حلالی عمومی است و به راحتی ناخالصی‌ها را جمع می‌کند و می‌تواند این ذرات را به سرعت جذب و حل کند. اگر چه سطوح بالای آن در آب آشامیدنی برای سلامتی خطرناک نیست، اما طعم تلخ، شور و یا لب‌شور به آب می‌دهد. کلسیم و منیزیم، دو ماده معدنی که معمولا در TDS یافت می‌شوند، می‌توانند باعث سختی آب، تشکیل شوره و زنگ‌زدگی نیز شوند.

سطوح مختلف TDS کدامند؟

سطح TDS کمک می‌کند که مشخص شود: آیا آب آشامیدنی برای مصرف مناسب است؟ نیاز به تصفیه دارد یا به شدت آلوده است؟ بخش در هر میلیون (‏PPM)‏ معیاری است که برای اندازه‌گیری سطح تی دی اس در آب استفاده می‌شود.

TDS در آب (اندازه‌گیری شده بر مبنای PPM)
مناسب بودن برای آب آشامیدنی
بین 150-50
عالی برای آشامیدن
250-150
خوب
300-250
نسبتا خوب
500-300
ضعیف ( × برای آشامیدن خوب نیست × )
بالاتر از 1200
غیرقابل قبول

جدول سطح TDS برای آب آشامیدنی

چرا باید سطوح TDS را اندازه‌گیری کنید؟

 به طور طبیعی، آب معدنی بو و مزه ندارد. تغییر در سطح TDS بافت و طعم را تغییر می‌دهد و آب را برای مصرف نامناسب می‌کند. برخی از دلایلی که باید سطح TDS آب آشامیدنیتان را اندازه‌گیری کنید عبارتند از:

 

  •  طعم  (‏سطح بالای تی دی اس می‌تواند آب را شور و یا تلخ کند)‏.
  •  نگرانی‌های سلامتی  (‏آب با سطح TDS بالا تاثیر شدیدی بر سلامتی شما نخواهد داشت اما سطح بالای سرب یا مس می‌تواند شما را بیمار کند)‏.
  • آشپزی  ( TDS بالاتر از ۱۰۰۰PPM  می‌تواند طعم غذا را تغییر دهد)‏.
4789520

پرسش‌های متداول

1-  بهترین سطح TDS برای آب آشامیدنی کدام است؟

پاسخ: به طور کلی، سطح TDS بین 150-50 به عنوان مناسب‌ترین و قابل‌قبول‌ترین سطح در نظر گرفته می‌شود.

2- آیا سطح پایین TDS برای سلامتی بد یا خطرناک است؟

پاسخ: اگر سطح TDS در حدود  ۱۰۰۰PPM باشد، غیر ایمن است و برای مصرف انسان مناسب نیست.

نظرتان را درباره این مقاله بگویید 8 نظر

TDS آب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 2 =