اینترنت اشیا

کاربرد اینترنت اشیا در پارکینگ هوشمند

حرکت خودروی برقی غیرقابل توقف است. خودکارکردی خودرو با هر طراحی جدید افزایش می‌یابد و شهرها آن را به‌عنوان یکی از راهکارهای کاهش سطح آلودگی ترویج می‌دهند. در حقیقت، آلایش تنها وظیفه مقامات دولتی نیست؛ شرکت‌ها نیز باید در کاهش آلودگی همکاری کنند. برای سرعت بخشیدن و ساده‌سازی خدمات هوشمند، یک شرکت فن‌آوری ایتالیایی، المک اینفورماتیکا، با تمرکز برروی روش‌های هوشمند دفاتر مرکزی خود در برنلو (وارسه ایتالیا) را با اینترنت اشیا با همکاری شریک خود اوری نت بطورکامل خودکارسازی کرده‌است.

مکان پروژه واقعی
مکان پروژه واقعی

یک سامانه مدیریت پارکینگ هوشمند از جمله دیگر کاربردهای ساختمان هوشمند است. برای مثال، یک ساختمان در اتاق‌های جلسات به‌منظور بهبود کارآیی و مدیریت شدت و دمای رنگ نور به نورپردازی زیست تطبیقی مجهز شده است. همچنین سنسورهای نویز در نواحی عمومی نصب می‌شوند تا در صورت فراتر رفتن از آستانه نویز قابل‌تحمل هشدار دهند؛ و آشکارساز دی اکسیدکربن (CO2) سامانه هواکشی را بطور خودکار فعال می‌سازد. این پروژه همچنین جایگاه‌های شارژ خودروهای برقی را دربرمی‌گیرد که برای کارمندان نصب شده‌اند. در حقیقت، یافتن مکانی برای پارکینگ و شارژ، اقدامی مهم برای پذیرش خودروی برقی است. بخشی از انرژی عمدتا توسط صفحات خورشیدی تامین می‌شود. المک یک باتری از صفحات خورشیدی بالای بام دارد که می‌تواند تقریبا 50% از انرژی موردنیاز کل ساختمان از جمله جایگاه خودروی برقی را پوشش دهد.

شارژ مجدد خودروی برقی در پارکینگ هوشمند المک ایفورماتیکا
شارژ مجدد خودروی برقی در پارکینگ هوشمند المک ایفورماتیکا

پارکینگ ساختمان المک در حال حاضر شامل 7 ناحیه پارکینگ هوشمند لیبلیوم است که برای مدیریت کارآمدتر محل‌های شارژ مجدد خودروهای برقی کارمندان نصب می‌شوند. دستگاه‌های لیبلیوم حضور ماشین‌های پارک‌شده را تشخیص می‌دهند و این اطلاعات را از طریق شبکه اطلاعاتی گسترده لورا ارسال می‌کنند. هنگامی‌که خودرو بطور کامل شارژ می‌شود جایگاه از طریق اترنت هشدار می‌دهد و یک پیام متنی (SMS) را به مالک خود ارسال می‌کند تا خودرو را جدا کند. هنگامی‌که سنسور پارکینگ هوشمند لیبلیوم یک جای خالی را تشخیص داد، پیام دیگری به کارمند بعدی در حال انتظار ارسال می‌شود.

طرح اجرای پروژه پارکینگ هوشمند
طرح اجرای پروژه پارکینگ هوشمند

 این سامانه از منطق اولین ورودی، اولین خروجی پیروی می‌کند، که به کارمندان با خودروی برقی اجازه می‌دهد تا در یک صف مجازی برای یک مقدار رایگان منتظر بمانند. آنها از نشان شرکت برای فعال کردن ایستگاه برق و شارژ مجدد خودروی خود استفاده می‌کنند. این روش با فراهم آوردن امکان شارژ حداکثر سه خودرو در طول روز توسط هر پارکینگ به جای یک یا دو خودرو در بهترین حالت، کارآیی ایستگاه قابل شارژ را بهبود می‌بخشد.  همچنین زمان صرف‌شده برای بررسی پارکینگ رایگان در طول روز را به حداقل می‌رساند (15-30 دقیقه در هر روز برای هر کارمند) و تضمین می‌کند که هر خودروی برقی هر روز می‌تواند شارژ شود. همچنین کاربران کاملا راضی هستند زیرا آنها اکنون می‌توانند بلادرنگ از وجود مکانی برای شارژ خودروی خود مطلع شوند در حالی‌که در ساختمان کار می‌کنند و مطمین هستند که در پایان روز (یا در ساعت مشخص)، باتری آنها پر خواهد بود.

 

نقاط پارکینگ خودکارسازی شده برای خودروی برقی
نقاط پارکینگ خودکارسازی شده برای خودروی برقی

آنتونی ترلیززی، معاون ارشد رییس فروش جهانی اوری نت می‌گوید، « کار با لیبلیوم همیشه لذت‌بخش است.کیفیت و قابلیت اطمینان سنسورها، همچنین حمایت تجاری و فنی، از رده‌های برتر در این صنعت است. در اوری‌نت ما تنها علاقه‌مند به ترویج و پیشبرد فن‌آوری لورا برای گستره وسیعی از مشتریان و شرکای مختلف در سرتاسر دنیا نیستم. ما همچنین از این فن‌آوری در زندگی واقعی استفاده می‌کنیم، و در دفاتر خود خدماتی را‌، برای مردم و شهر خود ارایه می‌دهیم تا محیط زندگی ما را سبزتر، هوشمندتر سازد و کیفیت زندگی کارمندان را بهبود بخشد».

نقاط شارژمجدد پارکینگ هوشمند خارجی
نقاط شارژمجدد پارکینگ هوشمند خارجی

از آنجایی‌که شاژ مجدد یک مزیت شغلی برای کارمندانی است که چنین فن‌آوری جدیدی را می‌پذیرند، مدیریت پارکینگ همکاران دیگر را نیز به استفاده از خودروی برقی ترغیب می‌کند، بنابراین یکی از موانع اصلی یعنی یافتن یک مکان شارژ نزدیک خانه یا محل کار، حل می شود.

مدیریت پارکینگ هوشمند برای مکان‌های شارژ مجدد خودروی برقی بهترین راه‌حل برای شهرهای بزرگ و کوچک است تا ضمن بهبود کیفیت زندگی شهروندان خود، پاکیزه‌تر باشند. با اعمال مالیات به مکان‌های پارکینگ یا جریمه کردن مالکانی که مکان را پس از شارژ مجدد کامل خودروی خود خالی نمی‌کنند، می‌توان کسب درآمد کرد.

برای مشاهده سایر نوشتارهای مربوط به الکترونیک و مخابرات، اینجا کلیک کنید!

منبع: https://www.libelium.com/libeliumworld/success-stories/smart-parking-iot-platform-to-increase-the-efficiency-of-electric-car-recharging-station/

نظرتان را درباره این مقاله بگویید 3 نظر

کاربرد اینترنت اشیا در پارکینگ هوشمند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =