سایر

کنترل اضطراری آلودگی هوا برای کاهش اثر اقتصادی و اجتماعی کووید 19

با طولانی‌تر شدن بحران کووید-19 و گسترش آن، تردیدی آغاز شد که در حال تایید شدن است: رابطه قویی میان آلودگی هوا، و به خصوص غلظت‌  PM2.5 و موارد کووید-19، مراجعه‌ها به بیمارستان و مرگ‌و میرها وجود دارد.

 این عبارت به‌طور فزاینده‌ توسط مطالعه‌های مختلف از موسسه‌ها و دانشگاه‌های معتبر به اشتراک گذاشته می‌شود.

مطالعه انجام شده توسط موسسه اقتصاد کار دویچ، یک موسسه تحقیقاتی غیرانتفاعی و شبکه بین‌المللی پیش‌رو در اقتصاد کار، نشان می‌دهد که افزایش 1μ/m3 غلظت PM2.5 موجب افزایش 9.4 درصدی موارد کووید-19، 3% مراجعه بیش‌تر به بیمارستان‌ها و 2.3% مرگ و میر بیش‌تر می‌شود. این تحقیق در بیش از 300 مکان در هلند انجام شده است.

تعداد مراجعه‌ها به بیمارستان و مرگ و میر به ازای هر فرد در اثر کووید-19
شکل.1. تعداد مراجعه‌ها به بیمارستان و مرگ و میر به ازای هر فرد در اثر کووید-19
شک غلظت آمونیاک (NH3) در سال 2019
شکل.2. غلظت آمونیاک (NH3) در سال 2019

دانشگاه هاروارد نیز این همبستگی را بررسی کرده است. در یک مطالعه انجام‌شده در 3000  شهر در ایالات متحده آمریکا (98% جمعیت) آنها به این نتیجه رسیدند که تنها با افزایش غلظت  PM2.5 به اندازه 1 گرم بر سانتی‌متر مکعب (g/m3)،  نرخ مرگ ناشی از کووید-19 15%، و فاصله اطمینان (5%، 25%) افزایش می‌یابند. نتایج برای تجزیه و تحلیل‌های ثانویه و حساسیت، از نظری آماری قابل توجه و قوی هستند.

 

شکل.3. نقشه‌ها (الف) میانگین غلظت PM2.5 را در سطح شهرستان در طول 17 سال در ایالات متحده آمریکا برحسب گرم بر سانتی‌متر مکعب (g/m3) (ب) تعداد مرگ و میر ناشی از کووید-19 در سطح شهرستان در هر یک میلیون جمعیت تا تاریخ 4 آوریل 2019 و همچنین 4 آوریل 2019.

  مطالعه دیگر در چین، چاپ شده در مجله علم کل محیط‌زیست، به نتایج مشابهی دست یافته است.

 نتایج این مطالعه اهمیت پیروی از اعمال مقررات فعلی در مورد آلودگی هوا را برای حفظ سلامت در حین بحران کووید-19 و پس از آن را مشخص می‌کنند.

 بحران کووید -19 آنچه را که خیلی وقت پیش می‌دانستیم بطور جبران‌ناپذیری آشکار کرده است: آلودگی بیماری‌های تنفسی و انسداد شریان قلب را افزایش می‌دهد. علاوه براین، اثرات جانبی کووید -19 که پیش از این قابل درک بودند همچنین به‌ویژه زمانی‌که بر ظرفیت ریه اثر می‌گذارند، این نوع بیماری در آینده میان مدت و کوتاه مدت، و به‌دلیل افزایش هزینه‌های بهداشت عمومی تلافات سرمایه انسانی و اقتصادی متعاقب بیش‌تر افزایش خواهد یافت.

 آلیسیا آسین، مدیرعامل لیبلیوم بیان می‌کند، «توانایی اندازه‌گیری آلودگی هوا و اقداماتی برای کاهش آن، مسیله بهداشت عمومی و رفاه اجتماعی، و نیز در حال حاضر اقتصادی است. سبزترین شهرها ثروتمند‌ترین شهرها خواهندبود».

 از این‌رو تلاش‌های مضاعف برای کاهش آلودگی، برای سلامت شهروندان و اقتصاد حیاتی است. طرح‌های زیربنایی مثل کلید اتصال و سنجش لیبلیوم!  PRO محیط‌زیست هوشمند، با سنسور PM2.5 آن، برای شهرهای سبزتر متحدان مهمی هستند.

کاهش متعاقب در آلودگی ناشی از فعالیت اقتصادی پایین نمی‌تواند دولت‌ها را فریب دهند که محافظت خود را در برابر مراقبت از محیط‌زیست را کاهش دهند.

 اقدامات دیگری که باعث کاهش چشمگیر آلودگی هوا در شهرها می‌شوند، سیاست‌های حمل و نقل هوشمند است. همچنین فن‌آوری‌های تشخیص فضای پارکینگ، با کاهش زمان رانندگی، انتشار گازهای گلخانه‌ای و همچنین سر و صدا در بهبود کارآزمودگی راننده نقش دارند.

برای مشاهده سایر نوشتارهای مربوط به الکترونیک و مخابرات، اینجا کلیک کنید!

منبع: https://www.libelium.com/libeliumworld/urgent-control-of-air-pollution-to-reduce-economic-and-social-impact-of-covid-19/

 

نظرتان را درباره این مقاله بگویید 0 نظر

کنترل اضطراری آلودگی هوا برای کاهش اثر اقتصادی و اجتماعی کووید 19

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =