سایر

بررسی ترموکوپل ها

فهرست مطالب

به کدام ترموکوپل احتیاج دارم؟

گستره‌های دمایی گوناگون برای اندازه‌گیری‌های دمایی مختلف

ترموکوپل مهره ای

یک ترموکوپل سیم‌دار مهره‌ای ساده‌ترین شکل ترموکوپل است. این ترموکوپل شما دو قطعه از سیم ترموکوپل است که با یک مهره جوش داده‌شده بهم متصل شده‌اند. از آنجایی‌که مهره ترموکوپل بدون پوشش است، چندین محدودیت کاربردی وجود دارد. از ترموکوپل سیم‌دار مهره‌ای نباید با مایعاتی استفاده شود که می‌توانند آلیاژ ترموکوپل را خورده یا اکسیدکنند. سطوح فلزی نیز می‌توانند مشکل‌زا باشند. غالبا از سطوح فلزی، به‌ویژه لوله‌ها برای سامانه‌های الکتریکی زمینی استفاده می‌شود. اتصال غیرمستقیم به یک سامانه الکتریکی می‌تواند براندازه‌گیری دما اثربگذارد. بطورکلی، ترموکوپل‌های سیم‌دار مهره‌ای انتخاب خوبی برای اندازه‌گیری دمای گاز هستند. از آنجایی‌که می‌توان آنها را بسیار کوچک ساخت، زمان پاسخگویی بسیار سریعی را نیز ارایه می‌دهند.

 

پروب ترموکوپل

پروب ترموکوپل

پروب ترموکوپل متشکل از سیم ترموکوپل است که در یک لوله فلزی قرار دارد. دیواره لوله به عنوان غلاف پروب است. مواد غلاف متداول شامل فولاد ضدزنگ و اینکونل (سوپر آلیاژی بر پایه نیکل) است. اینکونل از گستره‌های دمایی بالاتری نسبت به فولاد ضد زنگ پشتیبانی می‌کند، با این‌حال، اغلب فولاد ضد زنگ به دلیل سازگاری شیمیای گسترده ترجیح داده می‌شود. برای دماهای بسیار بالا، مواد غلاف غیرمعمول دیگری نیز دردسترس هستند. 

پروب سطحی

اندازه‌گیری دمای یک سطح جامد برای بسیاری از انواع سنسورهای دما دشوار است. به منظور اطمینان از یک اندازه‌گیری دقیق، کل ناحیه اندازه‌گیری سنسور باید با سطح در تماس باشد. این موضوع زمانی‌که با یک سنسور انعطاف‌ناپذیر و یک سطح انعطاف‌ناپذیر کار می‌کنیم دشوار است. از آنجایی‌که ترموکوپل‌ها از فلزات قابل انعطاف ساخته می‌شوند، این نقطه اتصال می‌تواند صاف و نازک باشد تا حداکثر تماس را با سطح جامد صلب داشته باشد. ترموکوپل حتی می‌تواند در ساز و کاری ساخته شود که بچرخد، که در این صورت برای اندازه‌گیری دمای یک سطح متحرک مناسب است.

ترموکوپل بی سیم

ترموکوپل بی سیم

 این فرستنده‌های بی‌سیم ورودی‌های سنسور مختلف را اندازه گیری می‌کنند، از جمله pH، RTD، و رطوبت نسبی. ارسال داده به یک کامپیوتر یا یک شبکه از طریق بی‌سیم انجام می‌شود.

 

 

 

 

 

 

برای مشاهده سایر نوشتارهای مربوط به الکترونیک و مخابرات، اینجا کلیک کنید!

منابع:https://www.omega.com/en-us/resources/thermocouple-hub

https://www.omega.com/en-us/resources/selecting-a-thermocouple


نظرتان را درباره این مقاله بگویید 1 نظر

بررسی ترموکوپل ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 14 =