CAN Bus

پروتکل ارتباطی CAN

پروتکل ارتباطی (CAN (ISO 11898 چگونگی تبادل اطلاعات بین دستگاه‌ها در یک شبکه را توصیف می‌کند و مطابق مدل OSI است که از لحاظ لایه‌ها تعریف شده است.

بخوانید ...

پروتکل Ethernet (بخش اول)

مستقل از بی سیم یا با سیم بودن ارتباط، اغلب انتقال داده به وسیله بسته¬های اطلاعاتی که در یک یا چند شبکه در حال سفر هستند، صورت می¬گیرد. اما قبل از اینکه این شبکه¬ها بتوانند باهم کار کنند، باید از یک پروتکل مشترک یا مجموعه¬ای از قوانین برای انتقال و دریافت این بسته¬های داده استفاده کنند.

بخوانید ...

پروتکل Ethernet (بخش دوم)

مدل TCP/IP یا Transmission Control Protocol/Internet protocol که به نام¬های دیگر مانند Internet protocol suit یا Protocol Stack نیز معروف است، مدلی مفهومی و مجموعه¬ای از پروتکل¬ها است که در اینترنت و شبکه¬های کامپیوتری مورد استفاده قرار می¬گیرد.

بخوانید ...

پروتکل Ethernet (بخش سوم)

Ethernet یک پروتکل دسترسی چندگانه با قابلیت شنود سیگنال حامل آسنکرون با طول Payload بین 46 تا 1500 بایت و نرخ داده صدها مگابایت در ثانیه است. این پروتکل، یک پروتکل لایه data link و Physical است که استاندارد IEEE 802.3 مشخصه¬های آن را مشخص کرده است. مشخصه¬های Ethernet در سالیان اخیر برای داشتن سرعت انتقال بالاتر و ارایه قابلیت¬های جدید گسترش یافته است. در جدول 1 برخی از استانداردهای رایج Etrhernet نشان داده شده است. لازم به ذکر است که Ethernet در کاربردهای Low power ، گزینه مناسبی نیست.

بخوانید ...