اینترنت اشیا

کاربردهای اینترنت اشیا

اینترنت اشیا کاربردهای متنوعی دارد، که موجب توسعه‌ی اپلیکیشن‌های هوشمند شدند. تحقیقات اولیه نشان دهنده پتانسیل IoT در بهبود کیفیت زندگی است.

برخی از اپلیکیشن‌های IoT در اتوماسیون خانگی، ردیابی تناسب اندام، نظارت بر سلامت، حفاظت از محیط زیست، شهرهای هوشمند و خدمات صنعتی است.

اتوماسیون خانگی

امروزه، خانه‌های هوشمند دو دلیل محبوب‌­تر ­شدند. یکی به دلیل وجود فناوری سنسور و حرکت با شبکه‌های سنسور بی‌سیم، و دیگری به دلیل اعتماد مردم به تکنولوژی برای کاهش نگرانی­‌های خود نسبت به کیفیت زندگی و امنیت خانه‌­هایشان.

Home Automation,icons,digital tablet, Security, Isometric Projection, Internet of Things
1. خانه هوشمند

در خانه‌­های هوشمند از سنسورهای مختلفی استفاده می‌شود که خدمات هوشمند و خودکار را به کاربر ارائه می­‌کنند.

به عنوان مثال به افرادی که دچار فراموشی هستند در انجام کارهای روزمره و کارهایی که باید در زمان خاصی به صورت یک روال انجام شوند کمک می‌کند.

 با صرفه جویی درخاموش کردن لامپ­ها و گجت­های الکترونیکی، به طور خودکار در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کنند.

صرفه جویی در انرژی در خانه­‌های هوشمند معمولا از طریق سنسورها به دست می­‌آید. سنسورها داده‌ها را از محیط (نور، دما، رطوبت، گاز و آتش سوزی) جمع‌آوری می‌­کنند. این داده‌ها از سنسورهای ناهمگن به یک جمع­‌کننده متصل می‌­شوند، که داده­‌های جمع آوری‌­شده را به موتور خدمات آگاهانه منتقل می­‌کند. این موتور، خدمات را بر اساس زمینه انتخاب می‌­کند.

برای مثال، هنگامی که رطوبت بالا می‌­رود، برنامه می‌­تواند به طور خودکار AC را روشن کند. یا، هنگامی که نشت گاز وجود دارد، می‌تواند تمام لامپ­ها را خاموش کند.

کاربردهای خانه هوشمند، واقعا برای افراد سالخورده مفید و به طور متفاوتی توانمند است. وضعیت سلامتیشان نظارت می­‌شود، و در صورت وقوع شرایط اضطراری، بستگان، فورا مطلع می‌­شوند. طبقات با سنسور فشار مجهز شده‌اند، که حرکت افراد را در خانه‌های هوشمند پیگیری می‌کند و همچنین در شناسایی فردی که دچار افت فشار شده است، کمک می­کند.

در خانه‌های هوشمند، دوربین‌های مدار بسته می‌توانند برای ضبط رویدادهای مورد علاقه استفاده شوند. سپس، می­‌توانید،برای استخراج ویژگی‌­ها، برای پیدا کردن آنچه که در حال انجام است، استفاده کنید.

در موارد خاص، برنامه­‌های تشخیص افتادن در محیط­‌های هوشمند برای تشخیص اینکه سالمندان افتاده‌­اند یا نه، مفید هستند. همچنین از بینایی ماشین مبتنی بر تکنیک، برای تحلیل وضعیت بدن انسان استفاده شده‌ است.

از تکنولوژی آرایش سنسور مادون قرمز با کمترین هزینه برای دریافت اطلاعاتی نظیر موقعیت، اندازه و سرعت یک شیء استفاده شده است. با تجزیه و تحلیل، الگوهای حرکت و همچنین عدم فعالیت را تشخیص می‌­دهد و آن را با فعالیت در گذشته مقایسه می­کند. شبکه‌های عصبی به کار گرفته می‌شوند و داده‌های نمونه به سیستم برای انواع مختلف زمین­‌خوردن ارائه می‌­شوند.

بسیاری از برنامه‌های مبتنی بر گوشی­‌های هوشمند نیز در دسترس هستند، که براساس خواندن از داده­‌های شتاب‌سنج و ژیروسکوپ، کاهش می‌­یابد.

چالش­‌ها و مسائل زیادی در رابطه با کاربردهای خانه­‌های هوشمند، وجود دارد.  از آنجا که همه اطلاعات مربوط به وقایع در خانه ثبت شده است، مهمترین مسئله امنیت و حریم خصوصی است. اگر امنیت و اعتماد سیستم تضمین نشود، ممکن است نفوذگر بتواند به سیستم حمله کند و سیستم را بدرستی رفتار نکند.

سیستم‌های خانه هوشمند، قرار است در صورت تشخیص چنین ناهنجاری‌هایی، به صاحبان آنها اطلاع دهند. این با استفاده از الگوریتم­‌های یادگیری ماشین و هوش مصنوعی امکان­‌پذیر است.

 قابلیت اطمینان نیز یک مسئله مهم است، زیرا هیچ سیستم مدیریتی برای نظارت بر سیستم وجود ندارد.

شهرهای هوشمند

حمل و نقل هوشمند

برنامه‌های حمل و نقل هوشمند می‌توانند ترافیک روزانه را در شهرها با استفاده از سنسورها و سیستم‌های پردازش اطلاعات هوشمند مدیریت کنند.

هدف اصلی سیستم‌های حمل و نقل هوشمند، کاهش حمل و نقل ترافیکی، اطمینان از پارک آسان و بدون دردسر و جلوگیری از حوادث با استفاده از مسیریابی مناسب و رانندگی مستقل است. فناوری‌های سنسورهای حاکم بر این نوع برنامه‌های کاربردی عبارتند از: سنسورهای GPS برای مکان، شتاب سنج برای سرعت، ژیروسکوپ جهت، RFID برای شناسایی وسیله نقلیه، سنسورهای مادون قرمز برای شمارش مسافرین و وسایل نقلیه، و دوربین برای ضبط حرکات و ترافیک خودرو.

car-communication
2. حمل و نقل هوشمند

انواع مختلفی از برنامه‌های کاربردی در این زمینه وجود دارد:

نظارت بر ترافیک و مدیریت برنامه‌های کاربردی:

وسایل نقلیه توسط یک شبکه به یکدیگر، ابر، و به یک میزبان از دستگاه­‌های IoT مانند سنسورهای GPS، دستگاه­‌های RFID و دوربین‌ها متصل می­شوند.

این دستگاه‌ها می‌توانند شرایط ترافیکی را در نقاط مختلف شهر تخمین بزنند. برنامه‌های سفارشی می‌توانند الگوهای ترافیکی را تجزیه و تحلیل کنند تا بتوان شرایط آینده ترافیک را برآورد کرد.

تشخیص تراکم ترافیک نیز می‌­تواند با استفاده از سنسورهای گوشی هوشمند مانند شتاب سنج و سنسورهای GPS اجرا شود. این برنامه‌ها می‌توانند الگوهای حرکت خودرو را در حالی که کاربر رانندگی می‌کند، شناسایی کند.

این نوع اطلاعات در حال حاضر توسط نقشه‌های گوگل جمع آوری شده است و کاربران از آن استفاده می‌کنند تا در اطراف مناطق بالقوه بارگذاری شده و در شهر حرکت کنند.

برنامه‌های کاربردی برای اطمینان از ایمنی:

حمل و نقل هوشمند تنها به مدیریت ترافیک نمی­‌پردازد. همچنین شامل ایمنی افراد مسافر در وسایل نقلیه خود می‌شود، که تا به حال عمدتا در دست رانندگان بوده است. بسیاری از برنامه‌های IoT برای کمک به رانندگان برای رانندگی امن­‌تر توسعه یافته‌­اند.

چنین برنامه‌هایی نظارت بر نحوه رانندگی رانندگان و کمک به رانندگی آنها را با تشخیص زمانی که احساس خواب‌‌آلودگی یا خستگی می­‌کنند و به آنها برای مقابله با آن کمک می­‌کنند یا پیشنهاد استراحت می‌دهند.

فناوری‌های مورد استفاده در چنین برنامه‌هایی عبارتند از: تشخیص چهره، تشخیص حرکت چشم و تشخیص فشار روی فرمان (برای اندازه گیری گرفتن دست‌های راننده روی فرمان).

یک برنامه برای گوشی هوشمند طراحی شده است که رفتار رانندگی را با استفاده از سنسورهای گوشی هوشمند مانند شتاب سنج، ژیروسکوپ، GPS و دوربین، تخمین می‌­زند. این می‌تواند با تجزیه و تحلیل داده‌های سنسور تصمیم بگیرد که رانندگی بی خطر یا خطرناک است.

مدیریت پارک کردن هوشمند:

smart_parking
3. پارک کردن هوشمند

در یک سیستم حمل و نقل هوشمند، پارک­‌کردن کاملا بدون هیچ زحمتی است، زیرا می‌توانید به راحتی در اینترنت برای پیدا کردن مکان پارکینگ، فضاهای آزاد را بررسی کنید. هچنین تعداد زیادی از سنسورها، برای تشخیص اینکه آیا مکان­‌های خالی رایگان وجود دارند یا توسط وسیله نقلیه اشغال شده هستند، استفاده می‌شود. این داده‌ها سپس به یک سرور مرکزی ارسال می‌شوند.

چراغ کنترل ترافیک هوشمند:

چراغ‌های راهنمایی مجهز به سنسور، پردازش کننده و قابلیت ارتباطات، چراغ­‌های کنترل ترافیک هوشمند نامیده می‌­شوند. این چراغ‌ها، تراکم ترافیک را در تقاطع و میزان ترافیک در هر مسیر را نشان می‌­دهند.

این اطلاعات را می‌توان تجزیه و تحلیل کرد و سپس به چراغ‌های راهنمایی همسایه یا یک کنترل‌کننده مرکزی ارسال کرد. امکان استفاده از این اطلاعات به صورت خلاقانه وجود دارد. به عنوان مثال، در شرایط اضطراری، چراغ‌های کنترل ترافیک می­‌توانند به ترتیب برای آمبولانس راه را باز کنند.

هنگامی که چراغ ترافیک هوشمند یک آمبولانس را می‌­بیند، راه را برای آن باز می­کند و همچنین به چراغ‌­های همسایه را در مورد آن اطلاع می­‌دهد. فناوری‌های مورد استفاده در این چراغ‌ها عبارتند از: دوربین‌ها، فناوری‌های ارتباطی و ماژول‌های تجزیه و تحلیل داده‌ها.

برنامه­‌های تشخیص تصادف:

یک برنامه گوشی هوشمند طراحی شده که وقوع حادثه را با کمک یک شتاب سنج و داده­‌های صوتی تشخیص می­‌دهد. این بلافاصله این اطلاعات را همراه با موقعیت مکانی به نزدیک­‌ترین بیمارستان ارسال می‌­کند.

بعضی از اطلاعات اضافی وضعیتی همچون عکس‌­های محل حادثه را نیز ارسال می‌­کند تا پاسخ دهندگان اول در مورد کل سناریو و درجه کمک‌های پزشکی مورد نیاز اطلاع داشته باشند.

بلوک دیاگرام یک سیستم پارکینگ هوشمند

سیستم­های آبی هوشمند

با توجه به کمبود شدید آب در اکثر نقاط جهان، بسیار مهم است که منابع آب را به صورت موثر مدیریت کنیم. در نتیجه بسیاری از شهرها برای راه‌حل­های هوشمندانه‌­ای تصمیم می­‌گیرند که تعداد زیادی متر را در خطوط تامین آب و تخلیه جریان، قرار می‌‌­دهند.

آنها طرح‌های مختلفی برای وسایل اندازه‌­گیری آب هوشمند ارائه می‌دهند. این وسایل اندازه‌­گیری می­‌توانند برای اندازه‌گیری میزان جریان و خروج آب و شناسایی نشت احتمالی استفاده شوند. سیستم‌های اندازه‌گیری آب هوشمند نیز در ارتباط با داده‌های ماهواره‌های آب و هوایی و سنسورهای آب رودخانه نیز استفاده می‌­شوند. آنها همچنین می­‌توانند به ما برای پیش‌بینی سیل کمک کنند.

 

نمونه‌هایی از شهرهای هوشمند

بارسلونا و استکهلم در فهرست شهرهای هوشمند قرار دارند :

4. شهر هوشمند بارسلونا

بارسلونا یک پروژه CityOS دارد، که در اینجا هدف آن ایجاد یک سیستم عامل مجازی شده برای تمام دستگاه‌‌­های هوشمند و خدمات ارائه شده در سطح شهر می‌­باشد. بارسلونا به طور عمده بر روی حمل و نقل هوشمند و آب هوشمند تمرکز دارد. حمل و نقل هوشمند با استفاده از یک شبکه سنسورها، تحلیل متمرکز و چراغ‌های کنترل ترافیک هوشمند اجرا می‌شود.

به همین ترتیب بارسلونا در بسیاری از جریان­‌های تخلیه، مخازن ذخیره آب و خطوط تامین آب، دارای سنسور است. این اطلاعات با اطلاعات مربوط به آب و هوا و اطلاعات یکپارچه شده است. نتیجه تمام اینها یک استراتژی برنامه‌ریزی آب متمرکز است.

این شهر قادر به برآورد نیازهای آب از نظر مصرف داخلی و مصرف صنعتی و همچنین فعالیت‌هایی مانند محوطه‌سازی و باغبانی است.

 استکهلم در سال 1994 شروع به کار کرد و اولین قدم در این راستا، نصب یک سیستم گسترده فیبر نوری بود. در نتیجه، این شهر هزاران سنسور برای ترافیک هوشمند و برنامه‌های کاربردی مدیریت آب هوشمند را اضافه کرد.

استکهلم یکی از اولین شهرهایی بود که تغذیه تراکم را اجرا کرد. کاربران، هنگامی که  به مناطق پرجمعیت می‌­رفتند، پول پرداخت می­‌کردند. این توسط تکنولوژی‌های ترافیک هوشمند فعال شد. از آنجایی که شهر دارای شبکه مستحکم ستون فقرات است، بکار‌بردن سنسورها و برنامه‌های کاربردی بسیار آسان است.

به عنوان مثال، اخیرا شهر یک سیستم پارکینگ هوشمند ایجاد کرده است، که در اینجا امکان قرار دادن مکان­‌های پارک کردن در این نزدیکی وجود دارد. پارکینگ دارای سنسورهایی است که اجازه استفاده از سرور را می‌دهند. هنگامی که یک راننده به سرویس­‌دهنده، موقعیت جغرافیایی خود را نشان می‌­دهد، به نزدیک­ترین پارکینگ با جاهای خالی رایگان هدایت می‌شود. نوآوریهای مشابه در ساختمان‌های هوشمند شهر، برف پاک کن و سیستم‌های اطلاع رسانی سیاسی صورت گرفته است.

Smart-city-digitalisation-concept-1
5. شهر هوشمند استکهلم

زندگی اجتماعی و سرگرمی

زندگی اجتماعی و سرگرمی نقش مهمی در زندگی فرد ایفا می­کنند. بسیاری از برنامه‌های کاربردی برای دنبال کردن چنین فعالیت‌­های انسانی توسعه یافته اند. اصطلاح “IoT فرصت طلبانه” به اشتراک اطلاعات در میان دستگاه­‌های فرصت‌طلب (دستگاه­‌هایی که به دنبال برقراری ارتباط با سایر دستگاه‌ها) است، بر مبنای حرکت و دسترسی مخاطبین مجاور است. دستگاه­‌های شخصی مانند تبلت‌ها، پوشیدنی‌ها، و تلفن‌های همراه دارای قابلیت سنجش و قابلیت اتصال کوتاه هستند. وقتی یک هدف مشترک وجود دارد، افراد می‌توانند یکدیگر را پیدا کنند و باهم ارتباط برقرار کنند.

Circle Sense یک برنامه کاربردی است که فعالیت­‌های اجتماعی یک فرد را با کمک انواع داده‌­های سنسور تشخیص می‌­دهد. با تجزیه و ‌تحلیل الگوهای فعالیت‌های اجتماعی و افرادی که در این فعالیت­‌ها حضور دارند، حلقه اجتماعی فرد را شناسایی می­‌کند. انواع مختلف فعالیت­‌های اجتماعی و مجموعه‌ه­ایی از افراد شرکت کننده در این فعالیت­‌ها شناسایی می‌­شوند. از سنسورهای موقعیت مکانی، برای پیدا کردن جایی که فرد با استفاده از بلوتوث افراد اطراف خود را جستجو می­‌کند، استفاده می‌­شود. این سیستم در الگوریتم‌های یادگیری ماشین ساخته شده است و به تدریج رفتار آن را با یادگیری بهبود می‌بخشد.

 Affective computing یک فناوری است که احساسات انسانها، را درک می­‌کند، تحریک می­‌کند و به احساسات انسان­ها پاسخ می­دهد. پارامترهای زیادی وجود دارد که در هنگام برخورد با تأثیرات انسانی مانند حالت صورت، گفتار، حرکات بدن، حرکات دست و الگوهای خواب، در نظر گرفته می­‌شود.

اینها برای تشخیص چگونگی احساس یک فرد تجزیه و تحلیل می­‌شوند. بیان کلمات کلیدی عاطفی توسط تشخیص صدا و کیفیت صدا با توجه به ویژگی­‌های گفتار صوتی شناسایی می­‌شود. یکی از برنامه‌های کاربردی محاسبات عاطفی، Camy است، یک سگ حیوان خانگی مصنوعی ، که برای برقراری ارتباط با انسان طراحی شده و احساسات و عواطف را نشان می­دهد.

تعداد زیادی سنسور و محرک در آن تعبیه شده‌­اند. این حمایت عاطفی به صاحب را فراهم می‌کند، رفتار بازیگوشانه و فعال را تشویق می‌­کند، مالکش را می­‌شناسد، عشق را برای او نشان می‌دهد و ارتباطات مالک را با دیگران افزایش می‌­دهد. با توجه به خلق و خوی صاحبش، Camy با مالک ارتباط برقرار می­‌کند و پیشنهاداتش را می‌­دهد.

Logmusic یک برنامه سرگرمی است که موسیقی را بر اساس زمینه، مانند آب و هوا، دما، زمان و مکان، توصیه می­‌کند.

 

سلامتی و تناسب اندام

لوازم خانگی IoT در حوزه سلامت و تندرستی بسیار مفید است. بسیاری از دستگاه­‌های پوشیدنی در حال توسعه هستند که شرایط سلامتی فرد را کنترل می‌کنند. برنامه‌های بهداشتی زندگی سالم برای افراد سالخورده و بیماران مبتلا به بیماری‌های جدی را ممکن می‌سازد.

در حال حاضر، سنسورهای IoT برای نظارت و ثبت شرایط بهداشتی خود به طور مداوم استفاده می­‌شوند و هشدارها را در صورت بروز هر گونه شاخص غیر طبیعی پیدا می‌­کنند. اگر یک مشکل جزئی وجود داشته باشد، برنامه کاربردی IoT ممکن است یک تجویز را برای بیمار پیشنهاد کند.

برنامه‌های IoT را می‌توان در ایجاد یک پرونده الکترونیکی سلامت (EHR) استفاده کرد که یک رکورد از تمام جزئیات پزشکی یک فرد است. این سیستم توسط سیستم بهداشتی حفظ می­شود. EHR می‌تواند برای ضبط آلرژی‌ها، افزایش قند خون و فشار خون استفاده شود.

برنامه‌های مربوط به شناسایی استرس نیز نسبتا محبوب هستند. آنها می‌توانند با استفاده از سنسورهای گوشی­‌های هوشمند میزان استرس دانش آموزان را اندازه گیری ­کنند. مکان‌هایی را که آنها در تمام طول روز بازدید می‌کنند، میزان فعالیت بدنی، میزان خواب و استراحت، و تعامل و روابط با دیگران (داده‌های صوتی و تماس‌ها) می‌داند.

علاوه بر این، نظرسنجی با دانش آموز به طور تصادفی با ظاهرشدن یک سوال در گوشی‌های هوشمند انجام می­شود. با استفاده از تمام این داده‌ها و تجزیه و تحلیل هوشمندانه آنها، سطح استرس و عملکرد تحصیلی می‌­تواند اندازه‌­گیری شود.

 

در بخش تناسب اندام، ما برنامه‌های کاربردی داریم که برچگونگی ورزش کردن بر اساس سطح فعالیت روزانه ما نظارت می­‌کند. داده‌های شتاب سنج گوشی هوشمند می‌تواند برای تشخیص فعالیت با استفاده از الگوریتم‌های پیچیده استفاده شود.

برای مثال، ما می‌توانیم تعداد اقدامات انجام شده و میزان تمرین را با استفاده از ردیاب‌های تناسب اندام اندازه گیری کنیم. ردیاب‌های تناسب اندام در بازار به عنوان دستگاه­‌های پوشیدنی برای نظارت بر سطح تناسب اندام در دسترس هستند. علاوه بر این، دستگاه را در سالن ورزشی می­توان با سنسورها برای شمارش تعداد دفعاتی که تمرین انجام می‌شود، نصب کنید.

به عنوان مثال، یک زیرانداز هوشمند می‌­تواند تعداد مراحل تمرینی که بر روی آن انجام می­شود را شمارش کند. این روش با استفاده از سنسورهای فشار بر روی زیر انداز و سپس با تجزیه و تحلیل الگوهای فشار و شکل منطقه اجرا شود.

iot-for-healthcare-080520
6. سلامت و تناسب اندام با IOT

نمودار بلوکی یک سیستم مراقبت سلامتی هوشمند

محیط زیست و کشاورزی هوشمند

پارامترهای محیطی مانند دما و رطوبت برای تولید محصولات کشاورزی مهم هستند. سنسورها توسط کشاورزان در این زمینه برای اندازه‌­گیری چنین پارامترهایی استفاده می­‌شود و این داده‌ها می‌­توانند برای تولید کارآمد استفاده شوند. یک برنامه کاربردی، آبیاری اتوماتیک با توجه به شرایط آب و هوایی است.

تولید با استفاده از گلخانه‌ها یکی از کاربردهای اصلی IoT در کشاورزی است. پارامترهای محیطی که از لحاظ دما، اطلاعات خاک و رطوبت اندازه‌گیری می‌­شوند، در زمان واقعی اندازه گیری می‌­شوند و برای تجزیه و تحلیل ارسال می­‌شوند. سپس نتایج به دست آمده برای ‌بهبود کیفیت و عملکرد محصول استفاده می­‌شوند.

باقی مانده‌های آفت کش‌ها در تولید محصولات با استفاده از یک سنسور دوتایی Acetylcholinesterase شناسایی می­‌شوند. این داده‌ها برای استخراج اطلاعات مفید مانند اندازه نمونه، زمان، مکان و مقدار بقایا، ذخیره شده و تجزیه و تحلیل می­‌شوند.

بنابراین می‌توانیم کیفیت محصول را حفظ کنیم. علاوه بر این، یک کد QR را می­توان برای شناسایی یک کارتن از محصولات کشاورزی استفاده کرد. مصرف کنندگان می‌توانند کد QR را اسکن کرده و میزان آفت کش‌ها را در آن (از طریق پایگاه داده متمرکز) به صورت آنلاین قبل از خرید بررسی کنند.

آلودگی هوا امروز یک نگرانی مهم است، زیرا تغییر آب و هوا و کاهش کیفیت هوا را در پی دارد. وسایل نقلیه باعث آلودگی هوا می‌شوند. یک برنامه کاربردی IOT پیشنهاد شده که آلودگی هوا را در جاده‌ها نظارت می‌­کند.

همچنین وسایل نقلیه ای را که باعث آلودگی ناخواسته می­شوند، ردیابی می­کند. سنسورهای گاز سمی الکتروشیمیایی نیز می‌توانند برای اندازه‌گیری آلودگی هوا استفاده شوند. وسایل نقلیه توسط برچسب‌های RFID شناسایی می­‌شوند. دستگاه­‌‌های خواندن RFID در هر دو طرف جاده همراه با سنسورهای گاز قرار می‌گیرند. با این رویکرد امکان شناسایی و اقدام علیه وسایل نقلیه آلوده وجود دارد.

زنجیره تامین و لجستیک

IoT تلاش می‌کند تا پروسه‌های دنیای واقعی را در سیستم‌های کسب و کار و اطلاعاتی ساده کند. کالاها در زنجیره تامین می‌توانند به راحتی از محل تولید تا مکان‌های نهایی توزیع با استفاده از فناوری‌های سنسور مانند RFID و NFC ردیابی شوند.

اطلاعات زمان واقعی برای ردیابی ثبت و تجزیه و تحلیل می­شود. اطلاعات در مورد کیفیت و قابلیت استفاده از محصول همچنین می‌تواند در برچسب‌های RFID متصل با محموله ذخیره شوند.

یک سیستم انتقال اطلاعات را برای مدیریت زنجیره تامین بر اساس اینترنت اشیاء تعریف شده است. برچسب‌های RFID منحصر به فرد یک محصول را به طور خودکار شناسایی می‌­کند و یک شبکه اطلاعات محصول برای انتقال این اطلاعات در زمان واقعی همراه با اطلاعات مکان ایجاد می­شود.

این سیستم به طور خودکار به جمع آوری و تجزیه و تحلیل تمام اطلاعات مربوط به مدیریت زنجیره تامین کمک می‌کند، که ممکن است به بررسی تقاضای گذشته و ارائه پیش بینی تقاضای آینده بپردازد. اجزای زنجیره تامین می‌توانند به داده‌های زمان واقعی دسترسی پیدا کنند و تمام این اطلاعات را می‌توان برای درک بهتر مفاهیم تجزیه و تحلیل کرد. این در بلندمدت عملکرد سیستم‌های زنجیره تامین را بهبود می‌بخشد.

 

حفاظت انرژی

 

شبکه هوشمند فناوری اطلاعات و ارتباطات، تولید برق، انتقال، توزیع و مصرف برق مدرن را فعال کرده است. برای تولید برق، انتقال و توزیع هوشمند، مفهوم شبکه‌های هوشمند در هر مرحله اطلاعاتی را اضافه می‌کند و همچنین به جریان دو طرفه قدرت (از مصرف کننده تا فروشنده) اجازه می‌دهد.

این می‌تواند انرژی زیادی را ذخیره کند و به مصرف‌کنندگان کمک کند تا جریان برق و قیمت گذاری پویا را بهتر درک کنند. در یک شبکه هوشمند، تولید برق توزیع می‌شود. این در واقع یک شبکه توزیع از ریز شبکه‌­های برق است.

ریز شبکه­‌های برق قدرت را برای برآوردن نیازهای پایگاه­‌های محلی تولید می­کند و انرژی اضافی را به شبکه مرکزی انتقال می‌دهد. ریز شبکه‌­های برق همچنین می‌تواند در صورت کمبود انرژی را از شبکه مرکزی تقاضا کند.

جریان دو طرفه قدرت نیز به نفع مصرف کنندگان است، که گاهی اوقات از انرژی تولید شده خود (مثلا انرژی خورشیدی یا باد) استفاده می‌کنند؛ قدرت مازاد را می­توان به طوری که هدر نرود منتقل کرد. کاربر همچنین برای این قدرت هزینه پرداخت می‌کند.

برخی از برنامه­‌های کاربردی IoT، در یک شبکه هوشمند بر خطوط انتقال برای پیشگیری از بلایای طبیعی نظارت می­کند و از قدرت در خانه‌­های هوشمند با استفاده از یک دستگاه اندازه‌­‍‌گیری هوشمند برای نظارت بر مصرف انرژی آنلاین به طور کارامد استفاده می‌­کند.

دستگاه­‌های اندازه‌گیری هوشمند، الگوهای مصرف قدرت در زمان بارگیری منظم و اوج می­‌خواند و تجزیه و تحلیل می‌­کند. این اطلاعات پس از آن به سرور ارسال می‌شود و همچنین برای کاربر در دسترس است.

نسل بعد با توجه به الگوهای مصرف تنظیم می‌شود. علاوه بر این، کاربر می‌تواند استفاده خود را به منظور کاهش هزینه‌ها تنظیم کند. لوازم هوشمند قدرت می‌توانند این اطلاعات را اهرم بندی کنند و زمانی که قیمت‌ها کم است کار کنند.

نظرتان را درباره این مقاله بگویید 3 نظر

کاربردهای اینترنت اشیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − هفت =