سایر

برد شیلد سنسورهای مختلف SENSOR SHIELD

برد شیلد سنسورهای مختلف SENSOR SHIELD متناسب برد آموزشی AVR WIZARD مناسب برای فراگیری پریفرال‌های TIMER  , ADC UART و کار با پورت‌های IO انواع میکروکنترلرهای مختلف می‌باشد. این برد توسعه دارای سنسور‌های دمای LM35 و SMT172  سنسور رطوبت HS1101 و دو عدد رله برای کنترل وسایل الکتریکی مختلف می‌باشد . همچنین قابلیت اتصال ماژول‌های PT100 و  DHT11/22 و سنسور رطوبت خاک ۶۹-YL در این برد وجود دارد.

از ویژگی مهم این برد قابلیت اتصال ماژول وای‌فای ESP-01 بوده تا با استفاده از ان به صورت بی‌سیم با برد توسعه ارتباط بر قرار کرده و با استفاده از گوشی و یا تبلت خود رله‌ها را کنترل و اطلاعات دریافتی از سنسور‌ها را مانیتور کنیم .همچنین از ویژگی‌های دیگر آن، قابلیت اتصال به آردوینو و دیگر برد‌های میکروکنترلی می‌باشد.

راهنمای استفاده از برد توسعه SENSOR SHIELD

مشخصات کلی

این برد که به‌عنوان برد توسعه محسوب می‌شود، برای سهولت آموزش و ملموس بودن بهتر الکترونیک برای کاربر, تمام قطعات آن به‌صورت  DIP  طراحی شده است. برد‌های توسعه برد‌هایی جانبی برای برد آموزشی AVR WIZARD بوده که برای انجام پروژه‌های مختلف با میکروکنترلر  ۳۲-Atmega16 طراحی شده اند. از ویژگی این برد‌ها قابل استفاده بودن آنها بدون نیاز به برد آموزشی AVR WIZARD می‌باشد. یعنی کاربر می‌تواند با هر پردازنده و برد دلخواه دیگری از میکروکنترلر‌های PIC و ARM برد‌های توسعه را برای پروژه‌های مختلف استفاده کند. (به دلیل استفاده راحت و  Pin to Pin بودن با برد آموزشی AVR WIZARD و عدم نیاز به سیم‌کشی توصیه ما به کاربران عزیز تهیه برد اموزشی AVR WIZZARD همراه برد های توسعه می باشد تا به راحتی با داشتن AVR WIZARD، ده‌ها پروژه مختلف را به سهولت انجام دهند) .

برد شیلد سنسورهای مختلف از مجموعه اموزشی AVR WIZARD مناسب برای فراگیری پریفرال‌های TIMER , ADC , UART و کار با پورت‌های IO میکروکنترلر  AVR سری ۳۲-Atmega16 می‌باشد. این برد دارای سنسور‌های دما  LM35 و SMT172، سنسور رطوبت HS1101  و دو عدد رله بر روی برد می‌باشد. همچنین قابلیت اتصال ماژول‌های PT100 و  DHT11/22 و سنسور رطوبت خاک ۶۹-YL در این برد هست . از ویژگی مهم این برد قابلیت اتصال ماژول وایفای ESP-01 می‌باشد تا با استفاده از ان به صورت بی‌سیم با برد توسعه ارتباط بر قرار کرده و با استفاده از گوشی و یا تبلت خود رله‌ها را کنترل و اطلاعات دریافتی از سنسور‌ها را مانیتور کنیم.

مراحل راه اندازی SENSOR SHIELD با استفاده از برد اصلی AVR WIZARD

۱- کلید تغذیه برد AVR WIZZARD را در حالت “خاموش” قرار دهید.

۲- از قرار داشتن صحیح میکرو کنترلر و LCD در سوکت های مختص اطمینان حاصل فرمایید .

۳- برد SENSOR SHIELD را به طور کامل و صحیح به برد اصلی AVR WIZZARD متصل کنید.

۴- در صورت استفاده از هر یک از ماژول ها در برد SENSOR SHIELD از اتصال صحیح ان ها اطمینان حاصل کنید .

۵- کانکتور تغذیه را وصل نمایید و سپس کلید را در وضعیت “روشن” قرار دهید.

۶- پس از گذشت چند لحظه، برد راه اندازی شده و قابل استفاده میباشد.

مراحل راه اندازی SENSOR SHIELD بدون استفاده از برد اصلی AVR WIZARD

۱- در صورت استفاده از هر یک از ماژول ها در برد SENSOR SHIELD از اتصال صحیح ان ها اطمینان حاصل کنید .

۲- به تمام پین هایی که ولتاژ ان بر روی برد مشخص شده دقیقا همان ولتاژ اعمال شود (توجه شود در صورت تعدد پین با یک ولتاژ مشخص به هر یک از پین ها همان ولتاژ اعمال شود به عنوان مثال در صورت وجود ۳ پین با ولتاژ ۵ ولت به هر ۳ پین ۵ ولت اعمال شود) .

۳- حال به راحتی می توان به پین های دیتا وکنترلی برد دسترسی داشت.

طرز استفاده

در برد توسعه SENSOR SHIELD مانند تصویر زیر، تمام پایه‌هایی که برای راه‌اندازی سنسور‌ها و ماژول‌های مورد استفاده قرار گرفته در دسترس می‌باشد. در صورت اتصال این برد به برد اصلی AVR WIZARD دیتای خروجی سنسور مورد نظر را با پین متناظر در برد اصلی AVR WIZARD  می‌خوانید. در غیر این صورت دیتای خروجی مورد نظر را با استفاده از میکرو و یا هر برد آموزشی دیگر مانند آردوینو می‌توانید بخوانید.

1. پین های قابل دسترس در برد توسعه SENSOR SHEILD

ماژول سنسور DHT11

ماژول سنسور DHT11 برای سنجش رطوبت و دما می‌باشد و خروجی آن دیجیتال بوده که با برچسب DH11 بر روی برد مشخص شده است است. محل قرار‌گیری این ماژول درتصویر ۲ نشان داده شده است:

2. نحوه اتصال ماژول DHT11

ماژول رطوبت خاک ۶۹–YL

ماژول رطوبت خاک ۶۹-YL برای سنجش رطوبت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماژول دوخروجی انالوگ و دیجیتال دارد که آن‌ها با برجسب‌های AO و DO بر روی برد نمایش داده شده اند. خروجی DO دیجیتال این ماژول هرگاه که رطوبت خاک از آستانه تعیین شده توسط مولتی ترن روی ماژول بیشتر شود، ۰ و ۱ می شود. خروجی AO انالوگ این ماژول نیز با تغییرات میزان رطوبت خاک تغییر می‌کند .محل قرار‌گیری این ماژول درتصویر ۳ نشان داده شده‌است:

3. محل قرار گیری این ماژول ۶۹-YL

ماژول درایور سنسور PT100

برای استفاده از سنسور PT100 باید از درایور نشان داده‌شده در تصویر ۴ استفاده کنید. همچنین این نکته حائز اهمیت بوده که برای راه‌اندازی این ماژول شما به یک باتری ۹-۱۲ ولتی احتیاج دارید. در تصویر ۴ نحوه اتصال ماژول درایور، باتری و سنسور  PT100 را به برد SENSOR SHIELD ملاحظه می‌کنید:

4. نحوه اتصال ماژول درایور، باتری و سنسور PT100

ماژول وای فای ESP8266

با استفاده از ماژول ESP8266 به راحتی می توان تمام اطلاعات دریافتی از سنسور‌های مختلف را به صورت بی‌سیم ارسال کرد، پین‌های مربوط به رابط سریال ماژول با برچسب WTX و WRX، روی برد نمایش داده شده است. در تصویر ۵، محل قرار‌گیری ماژول روی برد  SENSOR SHIELD را مشاهده می‌کنید:

5. محل قرار گیری ماژول روی برد SENSOR SHIELD

سنسور رطوبت HS1101

سنسور رطوبت HS1101 یک سنسور دیجیتال بوده که تغییرات رطوبت را به صورت فرکانس نمایش می‌دهد. مدار راه انداز این سنسور کامل و دقیق بر روی این برد پیاده شده است. خروجی دیجیتال این سنسور با برچسب HS11 نمایش داده شده است. در تصویر ۶ محل قرار‌گیری سنسور HS1101 روی برد SENSOR SHIELD را مشاهده می‌کنید:

6. محل قرار گیری سنسور HD1101

سنسور دما SMT172

سنسور دما SMT172 یک سنسور دیجیتال دما بوده که تغییرات دما را به صورت PWM نمایش می‌دهد. خروجی دیجیتال این سنسور با برچسب SMT نمایش داده شده است. تصویر ۷ محل قرار‌گیری سنسور SMT172 روی برد SENSOR SHIELD را مشاهده می‌کنید:

7. محل قرار گیری سنسور SMT172

سنسور دما LM35

سنسور دما LM35 یک سنسور آنالوگ دما بوده که تغییرات دما را به‌صورت ولتاژ نمایش می‌دهد. خروجی این سنسور با برچسب LM35 بر روی برد نمایش داده شده است. در تصویر ۸ محل قرار‌گیری سنسور LM35 روی برد  SENSOR SHIELD را مشاهده می‌کنید:

8. محل قرار گیری سنسور LM35

سنسور های تشخیص گاز سری MQ

سنسورهای تشخیص گار سری MQ سنسوری آنالوگ بوده که تغییرات غلظت گاز‌های مختلف را به صورت ولتاژ نمایش می‌دهد. خروجی این سنسور با برچسب MQ بر روی برد نمایش داده شده است. در تصویر ۹ محل قرار‌گیری سنسور MQ روی برد SENSOR SHIELD را مشاهده می‌کنید:

9. محل قرار گیری سنسور MQ

رله و پین های کنترلی مربوطه به هریک

دو عدد رله ۵ ولت که تا ۲۲۰ ولتAC  را با ۷ آمپر پشتیبانی می‌کند. از این دو رله می‌توان برای کنترل وسایل مختلف مانند آژیر، درب و کرکره‌های برقی و ….استفاده کرد. با اعمال ولتاژ ۵V رله فعال شده و با اعمال ولتاژ ۰ غیر فعال می‌شود. پین کنترلی این دو رله با برچسب‌های RLY1 و  RLY2 روی برد نمایش داده شده‌است.

ملاحضات ایمنی

تعریف علائم هشداری

در این راهنما، علائمی که در ادامه معرفی می‌شود، برای آگاه سازی کاربر در برابر خطرات احتمالی به کار می‌روند تا مطمئن شویم از محصول به درستی استفاده خواهد شد.

علائم هشداری بسیار مهم هستند و توصیه می‌شود قبل از استفاده از محصول، همه آن‌ها مورد توجه قرار گیرند.

علائم استفاده شده عبارتند از:

نشان دهنده وضعیت خیلی خطرناک است و ممکن است خطرات جانی و خسارات جبران ناپذیری در پی داشته باشد.

نشان دهنده وضعیت‌های خطرناکی است که می‌تواند منجر به آسیب‌ها و خسارات مالی شود.

نمادها

نماد دایره و یک اسلش، نشان‌گر عملی است که هرگز نباید انجام شود.

عمل مورد نظر، داخل دایره نشان داده می‌شود و توضیحات آن در متن می‌آید.

در این مثال، جداسازی قطعات ممنوع است.

نماد مثلث، بیانگر احتیاط است (شامل هشدار هم می‌شود).

عمل مورد نظر، در داخل مثلث نشان داده می‌شود و توضیحات آن در متن می‌آید.

این مثال، احتیاط در برابر شوک الکتریکی را نشان می‌دهد.

نماد مثلث، بیانگر احتیاط است (شامل هشدار هم می‌شود).

عمل مورد نظر، در داخل مثلث نشان داده می‌شود و توضیحات آن در متن می‌آید.

این مثال، احتیاط کلی را نشان می‌دهد.

دایره پر، نشان دهنده عملی است که باید حتما انجام شود.

عمل مورد نظر، داخل دایره نشان داده می‌شود و توضیحات آن در متن می‌آید.

مثال نشان دهنده احتیاط‌های عمومی است که باید حتما انجام شود.

هشدارهای هنگام روشن کردن تغذیه

از جداسازی ماژول‌ها خود داری کنید.

پلاریته تغذیه به صورت صحیح وصل باشد.

اطمینان حاصل نمایید ولتاژ و جریان ورودی در محدوده مجاز قرار دارند.

ولتاژ و جریان خارج از محدوده مجاز، سبب آسیب رسیدن به محصول و یا آتش‌سوزی خواهد شد.

مطمئن شوید بدنتان الکتریسیته ساکن ندارد. الکتریسیته ساکن می‌تواند اجزای مدار را از کار بیاندازد یا در کارشان اخلال ایجاد کند.

در هنگام اتصال حسگرها، به شماره کانکتورها و ترتیب پایه‌های آن دقت نمایید. تغذیه اشتباه حسگرها منجر به آسیب رسیدن به آن‌ها خواهد شد.

نظرتان را درباره این مقاله بگویید 1 نظر

برد شیلد سنسورهای مختلف SENSOR SHIELD

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 9 =