خانه » دانشنامه‌ها » رباتیک چیست؟

رباتیک چیست؟

بازدید: 559

robotics+advantages+and+disadvantages

رباتیک چیست؟

بازدید: 559

robotics+advantages+and+disadvantages

رباتیک چیست؟

رباتیک، هنر، دانش پایه و علم طراحی، بکارگیری و استفاده از ربات‌ها در فعالیت­‌های انسانی است. به عبارت دیگر رباتیک علم و فن آوری ماشین‌های قابل برنامه ریزی، با کاربردهای عمومی می‌باشد.

سیستم‌های رباتیک، نه‌تنها از ربات‌ها، بلکه مجموعه‌ای شامل دستگاه‌ها و سیستم‌هایی هستند؛ که همراه با ربات‌ها، استفاده می‌شوند. ربات‌‌‌ها ممکن است؛ درمحیط‌های تولید، اکتشافات زیر آب و فضا، در تحقیق رفتار انسان و حیوانات، جهت کمک به معلولان، برای حمل و نقل و تحویل، برای مقاصد نظامی یا حتی سرگرمی، استفاده شوند.

همانطور که فناوری پیشرفت می‌کند، دامنه آنچه که رباتیک در نظر گرفته می‌شود نیز افزایش می‌یابد. در سال 2005، حدود 90 درصد از تمام ربات‌ها در حال مونتاژ اتومبیل در کارخانه‌های خودروسازی یافت می­‌شدند. این ربات‌ها عمدتاً از بازوهای مکانیکی تشکیل شده‌اند که وظیفه آنها جوشکاری یا پیچ کردن قسمت‌های خاصی از خودرو بود. امروزه، ما شاهد یک تعریف توسعه یافته از رباتیک هستیم که شامل پیشرفت، ایجاد و استفاده از ربات‌هایی است که سخت‌ترین شرایط زمین را بررسی می‌کنند، روبات‌هایی که به مجریان قانون کمک می‌کنند و حتی روبات‌هایی که تقریباً در هر جنبه‌ای از مراقبت‌های بهداشتی درمانی کمک می‌کنند.

ربات‌­ها همه از نوعی ساختار مکانیکی تشکیل شده‌اند. جنبه مکانیکی یک ربات به آن کمک می کند تا وظایف خود را در محیطی که برای آن طراحی شده است انجام دهد. به عنوان مثال، چرخ‌های مریخ‌نورد 2020 به‌صورت جداگانه دارای موتور هستند. این چرخ­‌ها که از لوله‌های تیتانیومی ساخته شده‌اند، به مریخ نورد کمک می‌کنند تا در زمین‌های ناهموار سیاره سرخ با سهولت بیشتری حرکت کند.

1. مریخ نورد ناسا 2020 با نام مریخ نورد پشتکار

ربات‌ها به قطعات الکتریکی نیاز دارند که علاوه بر کنترل ماشین آلات نیرو نیز ایجاد کند. اساساً یک جریان الکتریکی (مثلاً یک باتری) برای تأمین انرژی اکثر ربات‌ها مورد نیاز است.

ربات‌­ها حداقل دارای یکی از سطوح برنامه نویسی کامپیوتری هستند. بدون مجموعه­‌ای از کدها که به او بگوید چه کاری انجام دهد، یک ربات فقط یک ماشین ساده دیگر خواهد بود. قرار دادن یک برنامه در یک ربات این توانایی را به آن می­‌دهد که بداند چه زمانی و چگونه یک وظیفه را انجام دهد. درهر ظرفیتی، ربات‌ها می‌توانند مفید باشند؛ اما نیاز به برنامه‌ریزی و کنترل دارند. رباتیک یک موضوع بین رشته‌ای است؛ که از مهندسی مکانیک، مهندسی برق و الکترونیک، علوم کامپیوتر، علوم شناختی، زیست‌شناسی و بسیاری از رشته‌های دیگر، بهره می‌گیرد.

منابع:

Kris Hauser, Robotic Systems. 2020

https://builtin.com/robotics

نظرتان را درباره این مقاله بگویید 4 نظر

رباتیک چیست؟

با ثبت نظر و نوشتن کامنت، تیم ما را در راستای بهبود و افزایش کیفیت محتوا یاری خواهید کرد :)

فهرست مطالب

مقالات مرتبط

مشاهده محصولات

بروزترین مقالات

این مقاله را با دوستانتان به اشتراک بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 4 =

فروشگاه