خانه » دانشنامه‌ها » دانشنامه سنسور » سنسور جریان الکتریکی

سنسور جریان الکتریکی

بازدید: 1195

sps-siot-sensors-current-sensors-group-mobile-hero
  1. خانه
  2. »
  3. دانشنامه سنسور
  4. »
  5. سنسور جریان الکتریکی

سنسور جریان الکتریکی

بازدید: 1195

sps-siot-sensors-current-sensors-group-mobile-hero

سنسور جریان ابزاری است که جریان الکتریکی را تشخیص داده و آن را به ولتاژی متناسب با جریان تشخیص داده‌شده، تبدیل می‌کند

سنسورهای الکتریکی

سنسورها / دتکتورها / مبدل‌های الکتریکی، المان‌هایی الکترونیکی هستند که جریان، ولتاژ و … را احساس می‌کنند و سیگنال‌هایی را به ورودی دستگاه‌های کنترلی یا نمایشگرها ارسال می‌کنند. سنسورهای الکتریکی معمولا بر اساس اثر هال کار می‌کنند. این سنسورها غالبا بر اساس عملکرد، حداقل و حداکثر بازه‌ی اندازه‌گیری و بازه دمایی دسته‌بندی می‌شوند. سنسورهای الکتریکی در هر جایی که نیاز به داشتن اطلاعاتی در مورد یک سیستم الکتریکی باشد؛ به کار می‌روند. از جمله در سیستم ریل‌های قطار و مترو، فن‌ها، پمپ و بررسی عملکرد هیتر و … .

نحوه کار سنسور جریان الکتریکی

هنگامی که جریانی از مدار عبور می‌کند، افت ولتاژی در مسیر عبوری جریان رخ می‌دهد. علاوه بر این، یک میدان مغناطیسی در اطراف مسیر عبوری جریان نیز تشکیل می‌شود. سنسورهای جریان، با استفاده از این دو قضیه، جریان را حس می‌کنند.

انواع سنسور جریان

سنسورهای جریان در دو دسته حلقه باز و حلقه بسته قرار می‌گیرند. سنسورهای جریان حلقه باز، جریان‌های AC و DC را اندازه‌ گرفته و ورودی و خروجی‌شان از یکدیگر ایزوله هستند. با این‌که کمی از سنسورهای حلقه بسته گران‌تر هستند، اما به خاطر مصرف کم و اشغال فضای کم، در کاربردهایی که از باتری به عنوان تغذیه استفاده می‌شود، به‌کار می‌روند.

1. سنسور جریان حلقه باز
یک سنسور جریان حلقه باز

سنسورهای حلقه بسته جریان‌های AC و DC را اندازه می‌گیرند و ایزولاسیون الکتریکی فراهم می‌کنند. پاسخ بسیار سریع دارند و بسیار خطی و دارای دریفت دمایی پایین هستند. جریان خروجی سنسورهای حلقه بسته، نسبتا به نویز الکتریکی ایمن هستند. هنگامی که نیاز به دقت بالایی در اندازه‌گیری جریان است، از سنسورهای جریان حلقه بسته استفاده می‌شود. یک سنسور اثر هال در فضای خالی هسته مغناطیسی، یک سیم‌پیچ که بر روی هسته پیچیده شده‌است و یک تقویت کننده جریان، عناصر تشکیل دهنده این نوع از حسگرها هستند. سنسورهای حلقه بسته، جریان مخالفی را به سیم‌پیچ ثانویه که بر روی هسته مغناطیسی پیچیده شده است اعمال می‌کند تا شار تولید شده توسط سیم حامل جریان را صفر کند. جریان خروجی سیم‌پیچ ثانویه، متناسب با جریان سیم‌حامل جریان است و به تعداد دور سیم‌پیچ ثانویه بستگی دارد.

سنسور جریان حلقه بسته
3. یک سنسور جریان حلقه بسته

سنسورهای جریان حلقه باز، شامل یک سنسور اثر هال است که در فضای خالی یک هسته مغناطیسی قرار می‌گیرد. سیم حامل جریان، یک میدان مغناطیسی متناسب با جریان سیم تشکیل می‌دهد. سپس این میدان توسط هسته مغناطیسی متمرکز شده و بوسیله سنسور اثر هال اندازه‌گیری می‌شود. سیگنال خروجی سنسور اثر هال، سیگنال ضعیفی است؛ بنابراین توسط یک تقویت‌کننده تقویت می‌شود، سپس به خروجی منتقل می‌شود. معمولا سنسورهای جریان حلقه باز، مدارات جبران‌ساز حرارتی و کالیبراسیون را دارند. با این‌که نسبت به سنسورهای حلقه بسته ارزان‌ترند، اما دریفت دمایی و احتمال اشباع شدن را دارند.

نظرتان را درباره این مقاله بگویید 12 نظر

سنسور جریان الکتریکی

با ثبت نظر و نوشتن کامنت، تیم ما را در راستای بهبود و افزایش کیفیت محتوا یاری خواهید کرد :)

فهرست مطالب

فهرست مطالب

مقالات مرتبط

مشاهده محصولات

بروزترین مقالات

این مقاله را با دوستانتان به اشتراک بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 1 =

فروشگاه